Tosya Belediyesi Farklı Ülkelerden Gelen 50 Genci Ağırlıyor

Tosya Belediyesi Erasmus+ Gençlik Akreditasyonu kapsamında “ Yeşil Uygulamalar Gençlik Çalışanları Değişimi ” Programı ilçede gerçekleştiriliyor.

Tosya Belediyesi Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ Gençlik Akreditasyonu kapsamında 5-11 Şubat 2024 tarihleri arasında farklı ülkelerden ve şehirlerden gelen 50 genc ” Green Practices ” (Yeşil Uygulamalar) temasıyla Tosya’da ağırlanıyor.

Tosya Belediye Düğün Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Tosya Kaymakamı Uğur Ünsal, Önemli olanın bu gibi projelerin sonunda ortaya çıkan fikirlerin uygulanabilmesi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin güzel bir coğrafyaya sahip olduğunu belirten Ünsal, “Doğayı koruyabilmemiz gerekiyor. Bu konuda yabancı ülkelerden gelen gençlerin fikirlerini dikkate alarak burada yerelde yapılması gereken  küçük dokunuşlarda olsa bunları yapabilmek hedefimiz. Umarım güzel bir vakit geçirirler. Tosya, Kastamonu ve ülkemiz içinde güzel bir tanıtım vesilesi. Emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum.” dedi.

Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil  ise, “Tosya Belediyesi olarak  Erasmus+ Gençlik Akreditasyonu olan Türkiye’deki nadir belediyelerden bir tanesiyiz. Yakın zaman önce bir program gerçekleştirmiştik. Lise düzeyindeki arkadaşlarımızla hem Avrupa’dan gelen hemde Türkiye’deki teknik liselerden katılım sağlayan arkadaşlarımızla bir organizasyon gerçekleştirmiştik. Bugün ise, 18-30 yaş arası hem Avrupa’dan hemde Türkiye’den Tosya’mızda misafir ettiğimiz arkadaşlarımızla sohbet etme fırsatı bulduk. Buradaki amaç sürdürülebilirliği sağlamak. Daha fazla yeşil ile alakalı nasıl projeler gerçekleştirilir bunlar üzerine istişareler yaparak fikir ortaya çıkartmak için bir organizasyon gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Bu programın Tosya’da ilk defa yapıldığını vurgulayan Kavaklıgil, şunları kaydetti :

“ İnşallah bundan sonraki süreçte de bunları artırarak, buradan çıkan fikirlerden ilçemize uygulanabilirliği yüksek olanlardan faydalanmak adına çalışmalarımıza bizde devam edeceğiz. Tosya’mızın tanıtımı ve gelişimi için mücadelemiz her alanda, eğitimde, alt ve üstyapıda devam edecek. Bana göre buda bir şekliyle Tosya’nın tanıtılması ve anlatılması. Tosya’nın eksikleri ve problemleri tespit edilip daha kolay ve akılcıl bir yöntemle çözülmesine vesile olacak bir organizasyon diye düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Tosya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Tabakoğlu da ,” Güzel bir proje. 3 yıl önce başladık. 7 yıl boyunca da akreditasyonumuz var. Gençlerimizin Tosya’mıza gelip, Tosya’da bu yeşil uygulamalarla alakalı bizim gözümüzden değil de kendi gözlerinden görüp bunu bize aktarması çok hoş bir şey. İnşallah bu projelerimizin devamı gelecek. Bizim ölçeğimizdeki belediyelerde bu tarz uygulamalar çok az.  Tosya’mız için bir başarı. Aynı zamanda bizim içinde gurur kaynağı. “ ifadelerini kullandı.

Yabancı öğrenciler, Kaymakam Ünsal ve Başkan Kavaklıgil’in çalışmaları ve görev sahaları  hakkında bilgiler aldı.

Programın sonunda, Tosya Belediyesi tarafından öğrencilere Tosya’ya özgü yemek ikram edildi.

Programa, MHP Tosya İlçe Başkanı Suat Bazlamaçcı, Tosya Belediye Meclis Üyesi İsmail Ölmez de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir