Tosya’da Yangına Müdahale Tankerleri Dağıtıldı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 5 köye yangın söndürme tankeri verildi.

Tosya Orman İşletme Müdürlüğü’nde gerçekleşen tanker dağıtımında konuşan Tosya Kaymakamı Uğur Ünsal, Tosya Orman İşletme Müdürlüğünün köylülere gereken desteği sağladığını söyledi.

Muhtarların ve vatandaşların işin bilincinde olduklarını belirten Ünsal, şunları kaydetti :

“ Doğa şartları, köylerimizdeki sık ve yakın ahşap evlerin yapılaşmasının  yoğun olması nedeniyle her zaman bir risk var. Elektrik kontağından çıkıyor çoğunlukla yangınlar. Tesisatların yenilenmesi gerekiyor, burada vatandaşımıza da ciddi bir iş düşüyor. Önemli olan bunlara ihtiyacımız olmasın. Ama ihtiyaç halinde de kullanabilelim. Hayırlı uğurlu olsun.”

Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil de, konuşmasında “ Belediyemizle beraber orman teşkilatımızda artık yangınlarda çok güçlü hale geldi. Onların araçları biraz daha araziye uyum sağlayabiliyor. Biraz daha rahatlıkla ulaşımı sağlayabiliyor. O yüzden iki teşkilatta elinden geldiği müddetçe bir birine destek olarak şehirdeki bu tür sıkıntılarımızı, afetlerimizi bertaraf etmek için mücadele ediyoruz. Tabii yangınlar için en önemli etkenlerden bir tanesi ilk müdahale. İlk müdahale ne kadar çabuk olursa yangının büyümesini, ilerlemesini kesmekte o kadar kolay oluyor. O yüzden orman genel müdürlüğümüzün bu su tanklarıyla vermiş olduğu destek çok kıymetli. Özellikle ulaşımda sıkıntı yaşayacağımız, yüklü araçlarımızın su taşıyan araçlarımızın, itfaiye araçlarımızın, arasözlerimizin ulaşması saatler alan yerlerimizde bu tür envanterin bulunması yangının belki de çok büyük bir faciaya dönüşmesini engelleyecek güç ve kapasitede. Yangın olduktan sonra  tüh vah dememek için bunların iyi ve düzgün bir şekilde kullanılması gerekiyor. “ ifadelerini kullandı.

Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu ve Tosya Orman İşletme Müdürü Nejat Timur Uyanık ise yaptıkları konuşmalarda,  yangına müdahale tankerlerinin özelliklerinden bahsederek, muhtarlara hayırlı olsun temennilerinde bulundular.

Konuşmaların ardından yangına müdahale tankerleri köy muhtarlarına teslim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir