Doğal Tosya Balının 2023 Sezonunun İlk Hasadını Gerçekleştirdik

15-20 Ağustos 2023 tarihleri  arasında  Allah nasip ederse doğal Tosya ballarımızın hasadını gerçekleştireceğiz inşallah. Hastası olan arkadaşların ısrarları üzerine tamamen sırlanmış peteklerin bir kaçını bu gün hasat ettik. Maşallah harika bir lezzete sahip.

 Petek yada süzme bal isteyen arkadaşlar 0 530 567 66 08 numaralı telefonum WhatsApp hattına ne kadar bal istediklerini belirten mesaj atabilirlerse, mesaj sırasına göre inşallah ballarımızı teslim edeceğiz.

Bizde tonlarca bal olmaz. Balımızın ne kadar çıkacağını şimdiden kestirmek zor.  Mümkün olduğu kadar çok kişinin bu lezzeti tatmasını istiyoruz. Fazla miktarda bal almak isteyenler lütfen mesaj atmasınlar. Petekli doğal Tosya balımızın kilo fiyatı 350 liradır. Bir çıta tahminen 2 kilo civarı gelmektedir. Süzme Tosya ballarımızın 500 gram cam şişede olanlarını  175 liradan. Bir kiloluk cam şişelerde olanları ise 350 liradan satışa sunmayı planlıyoruz.

TOSYA BALININ ÖZELLİKLERİ

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, dünyanın en kaliteli balları ile yarışabilecek kalitede doğal, organik ve şekersiz bal üretiliyor.

.

Bilimsel verilere göre, tüm Avrupa’nın toplamında yaklaşık 15 bin adet bitki çeşitliliği bulunmaktadır.  Yine aynı verilere göre, Türkiye’de ise yaklaşık 12 bin adet bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Ülkemizdeki iklim farklılıkları nedeniyle her bölgemizde farklı farklı çiçekler yetişmektedir. Bu durum da bizi bitki çeşitliliği anlamında çok zengin bir ülke haline getiriyor.

Cennet vatanımızın her bir bölgesinde değerli arıcılar tarafından elde edilen ballar,  o bölgelere has özellikler taşımaktadır. Bu değerli balların hepsi farklı farklı  özelliklere sahip olarak dünyanın en kaliteli balları arasında yer almaktadır. Ülkemizdeki arıcıların uluslararası platformlarda aldıkları ödüller, Türkiye’de üretilen balların dünyanın en kaliteli balları arasında yer aldığının en büyük kanıtıdır.

Kastamonu’nun Tosya ilçesi de, ülkemizin bu  özelliklerini bünyesinde barındıran tam bir bal üretim merkezidir. Bilmeyenler için ilçenin hakkında kısa bir bilgi vermek isterim.

Tosya, tarihi ipek yolu üzerinde, uluslararası D-100 kara yolu kenarında, karasal iklimin hakim olduğu köyleriyle birlikte yaklaşık 50 bin nüfusa sahip şirin bir ilçedir.

İlçede bir çok şehirde olmayan, çeşitli büyüklüklerde binlerce dekar alana sahip 5 bin 500 adet meyve bahçesi bulunmaktadır. Bu meyve bahçelerinde, mevsim şartlarına göre, yüzlerce çeşit meyve ve sebze yetiştirilmektedir. İlçe genelindeki  287 bin dekar tarım arazisinde ise, dünyaca ünlü sarıkılçık pirinci başta olmak üzere yüzlerce çeşit tarım ürünü yetiştirilmektedir. Tosya, Ilgaz Dağları eteklerinde yer alması nedeniyle onlarca çeşit ağacın yer aldığı yoğun bir ormanlık alana da sahiptir. Akarsu olarak Devrez ve Deringöz çaylarıyla birlikte, birçok da sulama göletlerine sahip olan Tosya, bahar geldiğinde çeşit çeşit milyonlarca çiçeğin açması nedeniyle  arı yetiştiriciliği için de mükemmel yapıya sahiptir.

Ülke genelindeki endemik türlerin  yüzde 6’sı Kastamonu’da yetişmektedir. 189 endemik türün il içindeki dağılımına göre yüzde 59’u bitki çeşitliliği ve endemik türler bakımından zengin floraya sahip olan Tosya’da yetişmektedir. Kısaca yapısını özetlemeye çalıştığımız Tosya’da, yüzlerce üretici, binlerce kovanda arı yetiştirmektedir. Çalışkan ve üretken Tosyalılar, yüzlerce yıllık bilgi ve birikimiyle ürettikleri, bal, polen, propolis, arı sütü ve balmumu başta olmak üzere arı ve arı ürünlerini hem iç hemde dış piyasaya pazarlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir