Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz Pınarbaşı ilçesindeki Turizm Danışma Bürosunun açılışını gerçekleştirdikten sonra Horma Kanyonundaki çalışmaları yerinde inceledi ve bilgi verdi.

.

Yapılan incelemeye aynı zamanda Kastamonu Eski Milletvekili Murat Demir, Pınarbaşı Kaymakamı Ahmet Gökcecik, İlçe Belediye Başkanı Şenol Yaşar, Milli Parklar Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Kuzka Genel Sekreteri Serkan Genç, Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

.

Horma kanyonunu bu yürüyüş yoluyla baştan sona ilk defa geçmiş olacağız diyen Vali Karadeniz konuşmasının devamında;” Horma kanyonundaki bu çalışma uzun süredir devam ediyor. İki buçuk yıl önce burayı ziyaret ettiğimde çalışmaların henüz daha yarısına gelinmişti. Kalan kısım kanyonun en zorlu kısmıymış onu gördük yapıldıktan sonra. Bugün iki buçuk yıllık hayalimiz gerçekleşti ve Horma kanyonunu bu yürüyüş yoluyla baştan sona ilk defa geçmiş olacağız. Ben inanıyorum ki burada yapılan çalışma gerçekten Türkiye’de farklı bir çalışma ki sizde gördünüz, tamamen dik kayalar arasında tutulacak bir dalınızın olmadığı bir yerde çalışarak bu imalatı yapmak zorundasınız. Bundan dolayı özellikle burada müteahhitlik hizmetini yürüten firmamıza ve işçilerine teşekkür ediyorum. Çünkü bu inşaat işinden çok çok farklı bir iş, riskli bir iştir. Yüzlerinin akıyla bitme aşamasına geldi. Ufak tefek eksiklerimiz var onları tamamlıyoruz, testler yapılıyor. Önümüzdeki yıl itibariyle girişte de biliyorsunuz Pınarbaşı belediyemizin ve kalkınma ajansımızın ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma var. Oda bittiğinde artık ziyaretçilerimizin kanyona bir uçtan girip öbür tarafta ılıca şelalesinin olduğu noktadan çıkabileceği bir mekanı kazanmış olacağız. Kastamonu’muzun ve Pınarbaşı turizmimizin çok önemli bir unsuru haline gelmiş oldu. Horma Kanyonundaki bu yürüyüş platformunda yollar yapılırken çevreye ve doğayı da düşündük. Ağaçlar kesilmeyerek yürüyüş yolu içerisinde yer almıştır” ifadelerini kullandı.

.

Yetkililerden alınan bilgiye göre Pınarbaşı Horma Kanyonu; “Toplam 3 kilometre uzunluğunda ahşap yürüyüş platformudur. Horma Kanyonunun girişinden şuanda bulunduğumuz Ilıca Şelalesine kadar rahatlıkla herkesin yürüyebileceği bir şekilde proje tamamlanmıştır. Turizm açısından çok önemli bir projedir. Çünkü buna benzer Türkiye’de ve Dünyada başka böyle bu uzunlukta, bu kadar özellikle bir yürüyüş platformu yok. Kanyon içerisinde çok zengin biyoçeşitlilik oluşumlar var. Kanyon içerisinde mağaralar, dehlizler, çok güzel su havuzları yani doğal bir aquapark (su parkı) görünümü var. Buradaki çalışma şartlarının çok zor olduğunu yüzde 100 meğilin üzerinde olan kayalara bu çelikler tutturuldu tijlerle. Burada yaklaşık 270 ton çelik kullanıldı. Yaklaşık 500 metreküp ahşap kullanıldı ve sağlamlık testleri de yapıldı. Önümüzdeki dönemde kısa bir zaman içerisinde önemli arz eden riskli yerlerde güvenlik projesi yaptırılacak, O da yapıldıktan sonra ziyaretçiler için daha da güvenli bir yürüyüş yolu olacak. Horma Kanyonunun şuanda resmi olarak açılışı yapılmadı. Henüz bitiş işlemleri tamamlanmadı. Ayın sonuna kadar güvenlikle ilgili bir takım çalışmalar yapıldıktan sonra halkımıza, Dünya’ya ve tüm Türkiye’ye doğaseverlere açılacaktır” denilmiştir.

.

Vali Karadeniz ve beraberindeki heyet Horma kanyonundaki çalışmayı gezerek yetkililerden bilgiler aldı.

.


.
.
HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr
.
.
.
 

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.