İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğünün genelgesi gereğince, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz Başkanlığında Daday İlçesinde Muhtarlar ve Halk Toplantısı gerçekleştirildi.

.

İlçede düzenlenen halk toplantısına ayrıca İlçe Kaymakamı Kemal Balaban, Daday Belediye Başkan Vekili Zahit Çiftçi, İl ve İlçe kurum amirleri, İlçe ve köy mahalle muhtarları ile halk katıldı.

.

Toplantıda vatandaşlar sorun, talep ve şikâyetlerini direkt olarak Vali Karadeniz’e diğer ilgili il müdürlerine iletme fırsatı buldu.

.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz tarafından belirtilen bazı konuların yerince incelenmesi ve gereğinin yapılması hususunda yetkililere talimat verildi.

.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz değerlendirme konuşmasında; Bugün burada notu alınan konular kurum müdürlerimiz tarafından gerekli incelemeler yapılarak neticelendirilecek. Çözüm geliştirilebilecek olanlar, mutlaka çözüme kavuşturulacak. Gelen talepler de önümüzdeki yılın yatırım programında mutlaka değerlendirmeye alınmalı. Şuanda mecliste görüşülen bütçe geçen yılla aynı rakama sahip. Türkiye’de en fazla kaynak yani KÖYDES’ten 73 Milyon TL Kastamonu’ya ayrılıyor ama parçalı yapı yerleşimden dolayı bunu ilçelere, tüm köylere hatta mahallelere böldüğümüzde çok cüzi rakamlara dönüşüyor onun için önceliklerimizi iyi belirlemek, elimizdeki kaynağı iyi kullanmak ve bu kaynakla mümkün olduğu kadar fazla kişiye hizmet getirebilmek durumundayız. Hem İl Özel İdaremiz hemde burada Köylere Hizmet Götürme Birliğimiz bu çerçevede önümüzdeki yılda yapılacak işleri şimdiden planlayarak bir çalışma yapmalarında fayda var. Diğer yatırımcı kuruluşlarımızın da burada acil olan ihtiyaçları mutlaka giderecek şekilde çalışmalarını planlamaları gerekiyor. Daday Kastamonu’da bizim için turizm yönünden önemli bir ilçemiz. Eflani yolu bitti aynı şekilde Araç yolu da yapılırsa, Araç Daday, Daday’dan Selalmaz yolu üzerinden Suğla yaylasına, Suğla yaylasından Pınarbaşı üzerinden Cide ilçesine giden bir turizm hattı oluşturmak Kastamonu’nun hedefi ideali olmalı. Tüm kurumlarda bu turizm güzergâhının rotasını dikkate alarak güzergâhtaki yollara öncelik vermeli. Onun için özellikle Selalmaz, Suğla yaylası arasındaki Azdavay Suğla yaylası yolunun turizme hizmet verebilecek duruma getirilebilmesi için Özel İdaremizin bir çalışma yapması gerektiği kanaatindeyim. Her ilçenin farklı turizm çeşidi söz konusu. Burada amaçlanan durum Araç ilçesinde yayla turizmi, Daday da zaten mevcut olan atlı turizm var bunun yanında slow City unvanına yakışır bir çalışma yapılmalı. Bu çalışmayı Belediyemizin yürütmesi gerekiyor. Bu konuda da bize ne düşüyorsa her türlü desteği vermeye hazırız. Daday turizmi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Slow City konusunu burada mutlaka uygulamaya koymamız lazım. Daday turizmi açısından bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Atlı Terapi Merkezi’ de zaten bu planın Kastamonu turizm eylem planının tamamlayıcısı olarak ek bir proje olarak burada Kaymakamlığımız tarafından hazırlandı. Bizde Özel İdare olarak kendi payımız neyse onu eksiksiz olarak aktaracağız. İnşallah ihale süreçleri de sağlıklı bir şekilde yürür ve düzgün bir şekilde yapılarak Daday turizmine kazandırılır ben bu tesisin burada ki Meslek Yüksek Okulumuzun eğitim faaliyetlerine de önemli katkı sunacağına da inanıyorum o yönden de projeyi önemsiyorum” ifadelerini kullandı.

.

.

.

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

.

.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.