İçişleri Bakanlığının “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulaması kapsamında Kastamonu’nun Tosya ilçesinde şerit boyama etkinliği gerçekleştirildi.

Fevzipaşa İlkokulu önünde bulunan yaya geçidinde düzenlenen etkinliğe katılan Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, “Yayalar kırmızı çizgimiz” yazılı maske ve şapka taktıktan, sonra yaya geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılanlara “Yayalar kırmızı çizgimiz” yazılı maske ve şapka hediye eden Pişkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de trafik terörü denen bir gerçeğin olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığının yaklaşık 10 yıllık çalışma periyodu içerisinde strateji eylem planı hazırlayıp uyguladığını belirten Pişkin, şunları kaydetti :

“Ciddi çalışmalar ve kampanyalar var. Özellikle uygulama noktalarında sürücülerimize yönelik  yaptığımız uygulamaların yanında, ön plana çıkardığımız bir başka kampanya da yayalarımıza yönelik yapılan kampanya. Bilindiği gibi kara yolları trafik kanununda 2018 yılında çok anlamlı bir değişiklik oldu. Bu değişikliğe göre sürücülerin  yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamaları, varsa buralarda geçmek üzere olan yayalar mutlak suretle durarak, öncelik hakkını, geçiş önceliğini yayalara vermeleri gerektiği yönünde kesin bir mevzuat hükmü  oluşturuldu. Akabinde 2019 yılı, “ Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla yaya öncelikli trafik yılı ilan edildi ve yaya güvenliği çalışması bu çatı altında başlatıldı. Belli aralıklarla periyodik kampanyalar, farkındalık çalışmaları ve denetlemeler sürdü. 2021 yılının bu anlamda bu trende hız kazandırması, ivme kazandırması  anlamında yine bu farkındalık çalışmalarını devam ettiriyoruz. Dün akşam yapmış olduğumuz bir çalışmanın bir benzeri ve bir tekrarı da bugün Fevzipaşa İlkokulu yaya geçidinde, yayanın önceliği anlamında kırmızı çizgimizi çektik ve yaya önceliğimizdir, yayalar kırmızı çizgimizdir gerçeğine vurgu yaptık.”

Etkinliğe Tosya İlçe Emniyet Müdürü Selahattin Batman, Tosya Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Mehmet Akgül, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir