İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tosya’da  Pirinç Üretilen Alanlar Günden Güne Azalıyor

Tosya Ziraat Odası Başkanı Kadri Eken, ilçedeki pirinç üreticilerinin sorunlarının çözülmesi halinde, Tosya’da pirinç ekilen arazilerin yeniden  22 bin dekar  seviyelerine çıkabileceğini açıkladı.

.

.

Eken, gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllardır biriken ve kronikleşen sorunlar nedeniyle ilçede çeltik yetiştiren  üreticilerin azaldığını söyledi.

.

.

Tosya’da halen yaklaşık 9 bin dekar alanda pirinç üretildiğini belirten Eken, şunları kaydetti:

.

.

“Tosya  genelinde sanayinin ardından en büyük istihdamı sağlayan ve katma değer üreten sektör tarım ve buna bağlı yapılan hayvancılıktır.  Uluslararası D-100 kara yolu kenarında yer alan ilçemizde 228 bin dekar  tarım arazisi bulunmaktadır. Bu alanın yaklaşık 9 bin dekarında ise, dünyaca ünlü Tosya Pirinci yetiştirilmektedir. Bu pirinç çeşitleri içerisinde patendi alınan Sarıkılçık pirincide yer almaktadır. Çeltik arazilerinin toplulaştırılamaması nedeniyle, üretimin büyük bir bölümü bedenen yapılmaktadır. Küçük küçük göllerden oluşan çeltik arazilerimizde maalesef  modern tarım teknikleri olan araç ve gereçler kullanılamamaktadır. Bu olumsuz durum, hem maliyetleri artırmakta, hemde istenilen verimin alınmasına engel olmaktadır. Bu olumsuzluğa, birde Devrez Çayı’nın yatağından taşarak bozduğu çeltik tarlaları eklendiğinde, hem Devrez Çayı’nın ıslahı, hemde çeltik arazilerinde toplulaştırılmanın acilen yapılması elzem halini almıştır. Bu sorunların çözülmesi halinde, ilçe genelinde pirinç üretimi  artacağı  için üreticilerimiz daha fazla kazanacaktır. Bunun yanında önemli sayıda istihdam alanları da oluşacaktır.”

.

.

Eken, Gerekli çalışmaların yapılması halinde, Tosya genelinde 9 bin dekar alanda yapılan çeltik ekiminin, 22 bin  dekar seviyelerine çıkacağını sözlerine ekledi.

.

.

.

.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar Hattı