Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi.

Tosya Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen programda, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Namık Kemal Ortaokulu Müdürü Mehmet Büyükyağcı, programda yaptığı konuşmada,” 600 yıllık koskoca imparatorluğumuz 20’nci asrın başında adeta doğum sancısında ölen bir ana gibi çöküvermişti. Fakat doğan çocuk yaşayacaktı, hatta ölü ananın göğsünden süt emerek gelişecekti. Çünkü İstanbul simsiyah bulutlarla kaplı dururken Anadolu’da fecir aydınlığı halinde milli mücadelenin ilk kımıldanışları başlamıştı. Çok değil birkaç gün önce Çanakkale’de büyük bir cesaret örneği gösteren Mehmetçik, şimdilerde silahsız, aç ve bitkin bir haldeydi. Ancak hiçbir vatanseverin bu zillete katlanması düşünülemezdi. Nitekim çok geçmeden Anadolu’da milli mücadelenin meşalesi çoktan parlamıştı.” ifadelerini kullandı. 

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan oratoryonun sahnelenmesinin ardından program sona erdi.

Programa, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya Belediye Başkan Vekili Tekin Süzük, Tosya İlçe Emniyet Müdür Vekili Cihat Özer, Tosya Jandarma Komutan Vekili Jandarma Kıdemli Başçavuş Mehmet Emin Selçuk, AK Parti Tosya İlçe Başkanı Mustafa Corcor, CHP Tosya İlçe Başkanı İsmail Okuducu, MHP Tosya İlçe Başkanı M. Dündar Özurgancı, İYİ Parti Tosya İlçe Başkanı Ali Orhan Kıral, Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü S. Murat Demirci, protokol üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir