Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, sera naylonu ve çeltik tohumluğu dağıtım töreni düzenlendi.

Tosya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü önünde düzenlenen törende konuşan Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya’da tarımsal anlamda çiftçinin  yüzünü güldüren ve kendilerini sevindiren 2 güzel projenin sonuçlarını, dağıtımını ve sahadaki uygulamasını gerçekleştirmek için bir araya geldiklerini söyledi.

İlçede her yıl üreticilere çeltik tohumu yardımı yapıldığını belirten Pişkin, şunları kaydetti :

” Bu yardımın yüzde 25’i vatandaş destekli, yüzde 75’ide Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Kastamonu İl Özel İdaresi kaynaklı olan toplamda 50 ton çeltik tohumunu üreticimize, çiftçimize bugün dağıtmış olacağız.  50 tonun yine 35 tonu Osmancık-97 türüne ait, 15 tonu da yatkın türüne ait. Bu desteklemeden 193 çiftçimiz istifade etmiş olacak. Diğer projemiz ise, sera naylonu projesi. Buradaki katkı ve hibe oranları ise vatandaşımızın yüzde 20 katkısı, devletimizin de yüzde 80 hibe payı var. Burada da yine seracılıkla uğraşan  25 vatandaşımız istifade edecek. Önümüzdeki süreçte ben özellikle, çeltiğin yanında sera kültürünün, sera tarımının faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasını çok arzu ediyorum.  Bu hibe miktarlarının artırılmasını yada çiftçi sayısının fazlalaştırılması için yeni kaynaklar oluşturabileceğimizi düşünüyorum.  Nitekim çeltik komisyonunda, çeltik kanallarının temizliği sonrası halen kullanılmayan belirli bir miktar para da var. Bu parayı da bu proje amaçlı, özellikle üreticilerimizin lehine, yatırıma çevirebiliriz, hibeye çevirebiliriz. Tosya sadece bir sanayi şehri değil, aynı zamanda tarım ve hayvancılık şehri olarak da söz hakkı sahibi bir ilçedir. Bu özelliklerini geliştirmek, yeşertmek, çiftçinin, üreticinin, vatandaşın yanında olmak bizim birinci vazifemiz. Pandemi sürecinde herkesin ekonomik anlamda karamsar tablolar çizdiği bu zaman diliminde devlet yine vatandaşın yanında. Her türlü yardımı ve desteği yapmaya devam ediyor.  Ben başta sayın valimiz olmak üzere bütün yetkililerimize çok teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize de hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.  Yeni üretim sezonunun bol ve bereketli geçmesini diliyorum.”

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem ise, törende yaptığı konuşmada,  bakanlığın her zaman ve  her bakımdan çiftçinin  yanında olduğunu, desteklemeleriyle de  her zaman yardımcı olduğunu  ifade etti.

Kastamonu’da, bitkisel üretim desteklemeleri kapsamında 60 milyon liradan  fazla desteklemenin,  çiftçilerin  ve üreticilerin hesabına yatırıldığını hatırlatan Önlem,”

 “Bizde il müdürlüğü olarak, tarımsal gelişmelerin her zaman takibinde olduk. Bu gelişmeleri çiftçilerimize aktarmak adına çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Yaptığımız ve yapacağımız projelerle ve bu tür çalışmalarla çiftçimizin  refah düzeyini artırmak her zaman  birinci hedefimiz olmuştur. Şuanda yapmış olduğumuz ve  bitkisel üretim genel müdürlüğüne sunmuş olduğumuz projelerin  neredeyse tamamına yakını kabul edilmiştir. Bu projelerin de en önemlilerinden birini, bizim için çok anlam ifade eden çeltik tarımının geliştirilmesi ve sertifikalı tohum kullanarak verimliliğin artırılması projesi kapsamında 453 bin liralık bir yatırım ile çeltik tohumluğu ve sera naylonu alımı gerçekleştirdik ve çiftçilerimizin hizmetine sunduk.  Toplam proje bedelimiz burada, sera naylonunda 40 bin lira, il özel idaremiz ve valiliğimiz, 10 bin lira da çiftçi katkımız ile 50 bin liradır. 25 çiftçimize burada sera naylonundan yararlandırarak, yaklaşık 5 dekar alanda bir sera alanı kurmuş olacağız.  Tosya’mıza kazandırmış olacağız. Biz diyoruz ki, tarım il müdürlüğü ve bakanlığımız olarak, valiliğimiz ve kaymakamlığımız hepimizin iş birliği koordinasyonunda üretmek sizden, desteklemek bizden. Ayrıca burada emeği geçen daire başkanımız Özgür Akif Tel’e, ilçe müdürlüğümüze, kaymakamlığımıza, valiliğimize çok teşekkürlerimi sunuyorum. Hep beraber koordinasyon içerisinde, bu tür projeleri devam ettireceğiz ve Kastamonu tarımına kazandıracağız inşallah. “ifadelerini kullandı.

Törene, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Selahaddin Batman, Tosya Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Mola, AK Parti Tosya İlçe Başkanı Mustafa Corcor, protokol üyeleri ile çiftçiler katıldı.

Konuşmaların ardından, üreticilere sera naylonu ve çeltik tohumluğu dağıtımı yapıldı.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir