Kastamonu’nun Tosya ilçesinde dünyaca ünlü Sarıkılçık pirincinin de yetiştirildiği 10 bin dekar çeltik arazisinin su ihtiyacını karşılayan kanalların temizliği yapılıyor.


Çalışmaları yerinde inceleyen Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, kanal temizliğinin Tosya Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği iş makineleri tarafından yapıldığını söyledi.


Çeltik üretimi yapan 15 köye ait 40 kilometre uzunluğunda ki sulama kanalı temizliğini 15 gün içerisinde bitireceklerini belirten Pişkin, şunları kaydetti:


“ Bilindiği üzere Tosya’mız, çeltik üretimi konusunda Türkiye’de söz hakkı olan sayılı ilçelerden biridir. Tosya’da yaklaşık 500 civarında çiftçimiz 10 bin dekar alanda çeltik üretimi yapmaktadır. Üreticilerimiz geçen yıl 7 bin 220 ton çeltik üretimi yaptı, bu sene de 7 bin 500 ton civarında çeltik üreteceklerini tahmin ediyoruz. Çeltik üretimi zor ve meşakkatli bir üretim sürecidir. Nisan ayının sonları, mayıs ayının başlarında çiftçimiz tohumu toprakla buluşturmadan önce , sulama kanallarının temizliğini yapar. Tosya’da yaklaşık 40 kilometre uzunluğunda sulama kanallarımız var. Bu kanalların tamamı da toprak kanal olduğu için, zamanla içleri toprakla ve mille dolar, yeni üretim sürecine hazırlanmaları gerekir. Bu anlamda bu zahmetli işi çiftçilerimiz adına, Tosya Kaymakamlığı ve Çeltik Komisyonu Başkanlığı olarak her yıl yaptığımız gibi bu yılda yeniden yapıyoruz. “


Pişkin, Çevlik, Yenidoğan, Kuşçular ve Sofular köylerinin ortak kullandığı sulama kanallarında yapılan çalışmaları yerinde incelediklerini belirterek,” Bütün sulama kanallarımızı 15 gün içerisinde temizlemiş olacağız, çiftçimizin kullanımına hazır bir şekilde bırakmış olacağız. Bizim uzun vadede çiftçimizi bu sorundan kurtarmak ve kalıcı bir çözüm oluşturmak adına, sulama kanallarının beton kanala çevrilmesi yönünde çalışmalarımız da var. İlk olarak geçen yıl KÖYDES programı kapsamında yaklaşık 450-500 metrelik sulama kanalımızı betona çevirdik. İnşallah uzun vadede, bu sulama kanallarının tamamı betona çevrildiğinde, kanalların temizleme işi de çiftçimizin sırtından kalkmış olacak.” İfadelerini kullandı.


Çeltik üretimi söz konusu olduğunda su mevzusunun bir sorun olduğunu belirten Pişkin,” Yine bir başka sorunda, bu kanalların temizliği balçıktan arındırılması ve temizlenmesi çalışması. Suyun rantabıl ve ekonomik kullanılması açısından ve çiftçimizin bu anlamda mağduriyetinin azaltılması açısından önemli bir çalışma. Bu sorunun da inşallah uzun vadede Kızlar Yolu Barajının tamamlanmasının ardından çözüme kavuşacağına inanıyoruz. Tosya’nın sadece bir sanayi şehri olarak değil, aynı zamanda bir tarım şehri olarak da kalmasını, özellikle kendimize has, coğrafi işaretini ve patentini aldığımız, Tosya Sarıkılçık pirincinin daha da geniş ekim alanlarına ulaşması için her konuda çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Biz çeltik komisyonunda, çiftçilerimizin beyannameleri üzerinde toplanan bütçeyi, yeterli olmadığı halde üstünü hem Tosya Kaymakamlığı hemde Kastamonu Valiliğinin imkanlarını da koyarak, kendi iş makinelerimizle, kendi yakıtlarımızı koyarak, kendi personellerimizle çiftçilerimizin adına bu temizliği her yıl yapıyoruz. Bunun haricinde önümüzdeki günlerde 50 ton da tohum desteğimiz olmaya devam edecek. Her konuda devletin varlığını, yardımını çiftçilerimize hissettirmeye ve pandemi sürecinde mağduriyetini en aza indirilmesi noktasında çabalarımızı sürdürüyoruz. Yeni sezonun çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Kolaylıklar diliyorum.” diye konuştu.


Çevlik Köyü Muhtarı Mahir Sarı ise, köylerinde bin 500 dekar alanda çeltik üretimi yaptıklarını belirterek, verdiği destekler nedeniyle Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’e teşekkür etti.


İncelemelerde, Tosya Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği (KHGB) Müdürü Recep Keçeci de yer aldı.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir