Tosya’da çiftçiler hem oruç tutuyor hem de çeltik tarlalarında beyaz altın diye adlandırdıkları pirinç ekimini yapıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1926’da Türkiye’nin ilk çeltik fabrikasının kurulduğu Tosya’da, 10 bin dekar alanda pirinç ekimi yapılıyor. Lezzetiyle rağbet gören Tosya pirinci, “Sarıkılçık” türüyle ön plana çıkıyor. Coğrafi işaret almak için 2012’de başlatılan çalışmalar sonucunda “Sarıkılçık” türü pirinç tescil edilmişti. Ilgaz Dağları’ndan  gelen kar sularıyla beslenen çeltik tarlalarında bu tür başta olmak üzere “Yaşar”, “Maratelli” ve “Osmancık” pirinç çeşitleri de tüketiciye sunuluyor.

Çeltik üretimi için tarlalarda büyük kare şeklinde bölgeler hazırlayan çiftçiler, daha sonra bu alanlara su veriyor, tarla bataklık haline gelince de çeltik tohumu toprakla buluşturuluyor. Belirli olgunluğa erişen çeltik biçerdöverlerle hasat ediliyor, ardından kabuklarından ayrılıp pirinç haline getirilip tüketiciye ulaştırılıyor.

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Çevlik Köyünde çeltik üreticilerini ziyaret ederek, bereketli hasat temennisinde bulundu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Pişkin, Tosya’da çeltik üretiminin özellikle tarımsal faaliyetler içerisinde önemli bir paya sahip olduğunu söyledi.

1926 yılında Türkiye’nin ilk çeltik fabrikasının Tosya’da kurulduğunu hatırlatan Pişkin, şunları kaydetti :

“ Çiftçilerimizin bu mirasa layıkıyla sahip çıkması sevindirici. Bugün pandemi tedbirleri ve ramazan ayına rağmen çiftçilerimiz hummalı bir şekilde çeltik üretimi konusunda yoğun bir gayret gösteriyorlar ve çalışmaya devam ediyorlar. Şuanda tohumun toprakla buluşturulma zamanı. Biz bir iki ay öncesinden de hazırlıklarımıza başladık. Özellikle sulama kanallarının temizliğini, kaymakamlık olarak çeltik komisyonundaki  birikimimizi kullanarak bitirmiş olduk. 45 kilometre kanalların temizliğinden sonra bugünde, çiftçilerimiz keşan dediğimiz çalışmaları yürütüyorlar. Arkasından da  tohumu toprakla buluşturacaklar. Sarıkılçık pirinç türümüzde bu 90 günlük bir süre. Diğer pirinç türlerinde de 120 günlük bir süre. Sonra hasat başlayacak takriben buda ekim ayına tekabül edecek. Yine çiftçilerimize 15 gün önce 50 ton tohum desteği sağladık. Çiftçilerimiz, çalışıyor üretiyor. Tosya çeltik üretimi konusunda inanıyorum ki ileriki yıllarda çok iyi noktalara gelecek. Bizim şu anda hatırı sayılır çok önemli iki sorunumuz var. Birincisi su sorunu, Kızlar Yolu Barajı hayata geçirilmesinden sonra bu sorun tamamen ortadan kalkacak. Çiftçimizin yaşadığı diğer bir sorunda toplulaştırma sorunu. Özellikle miras yoluyla bölünen toprak parçalarının bir araya getirilmesi sonucu daha büyük ölçekte çeltik üretimi yapabileceğiz. Bu olumsuzluklara rağmen Tosya şu anda 10 bin dekar alanda üretim yapıyor. Geçen yılki üretim miktarımızda 9 bin 500 ton pirinç. Yine bunun üçte birlik dilimi de  bize has olan Sarıkılçık türüne ait. Çiftçilerimize çalışmalarında kolaylıklar ve bereketli hasatlar diliyorum. Bizde kendilerine her konuda destek olmaya ve yanlarında bulunmaya devam edeceğiz. “

Çevlik Köyü Muhtarı Mahir Sarı  ise, “ Köyümüzde çiftçilikle uğraşıyoruz. Bin 500 dekar arazide çeltik üretiyoruz. Bugünde köylülerimiz keşan yapıyor. Tarlalarını çeltik ekimine hazırlıyor. Aynı zamanda çeltik ekimine de başladık. Ramazan ayında sıcakta zorlanıyoruz. Zorlu bir süreçte pirinç üretimi yapmaya çalışıyoruz. Sarıkılçık, Osmancık-97 ve Efe çeşitleri üretiyoruz. “ diye konuştu.

Çeltik üreticisi Afyon Kocatepe Üniversitesi makine mühendisliği öğrencisi Mücahit Göktepe ise, okullarının uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte, köylerinde ailesine çeltik ekiminde yardım ettiğini belirterek, “ Ramazan ayı dolayısıyla zorlanıyoruz bu iş kas gücüyle yapılan bir iş olduğu için. Ama Allah’ım kolaylığını veriyor. Hem orucumuzu tutuyoruz, hemde işimizi yaparak ekmeğimizi kazanıyoruz.” İfadelerini kullandı.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir