Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, 1. İpek Yolu Fuarı’nın açılışı yapıldı.

Tosya Belediyesi organizesinde, uluslararası D-100 kara yolu kenarında Yeni Metal Sanayi mevkisinde düzenlenen 1. İpek Yolu Fuarı için açılış töreni düzenlendi.

Törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Kastamonu Valisi Avni Çakır, yaptığı konuşmada, iş insanları ve esnaflarla yaptığı görüşmelerde Tosya’nın müteşebbis ruhunu hep örnek gösterdiğini söyledi.

Bunun ne demek olduğunu daha iyi anlamak için Tosya Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB)  kısa bir gezinti yapılmasının yeterli olacağını belirten Çakır, şunları kaydetti :

“Bir biriyle yarışan, ihracatta yarışan, istihdamda yarışan, üretimde yarışan, çok değerli iş insanları, üretim atölyeleri, dünya ile entegre  olmuş, inavasyonu kesinlikle birinci sıraya almış ve ahşap deyince Türkiye’de merkez olmuş bir Tosya. Bunun yanı sıra Tosya Kastamonu’nun dışarıya açılan en önemli yüzlerinden bir tanesi. Her gün bu yolda on binlerce, belirli zamanlarda yüz binlerce taşıt akıyor. İnsanların Kastamonu ile alakalı tanışıklıkları da buradan başlıyor. Dolayısıyla bu güzergahta biz, Tosya insanımızı, Kastamonu insanımızı ne kadar buluşturabilirsek bölgemize en güzel hizmeti o şekilde yapmış oluruz. Bu fuarın bu sene ilki açıldı. Yaklaşık iki yıl süren pandemi süresince, aslında bu tip organizasyonları da özlemiştik. Fuarımızın inşallah başta Tosya’mıza, Kastamonu’muza, yöre insanımıza, esnafımıza, hayırlar, bereketler, güzellikler getirmesini diliyorum. Başta belediye başkanımız olmak üzere, mesai arkadaşlarını ve emeği geçen herkesi  yürekten tebrik ediyorum. “

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin de, “Bu anlamlı fuarın ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Sayın Valimize bu açılışta bizleri yalnız bırakmadığı için, ilçemize teşriflerinden dolayı Tosya adına şükranlarımı arz ediyorum. Bu fuarın açılışından ilçemizin tanıtımına ve ticaretine yönelik beklentilerimizin gerçekleşmesini temenni ediyor, burada stant açan bütün esnaflarımıza da hayırlı ve bol kazançlar diliyorum. “ diye konuştu.

Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, “ İlk defa açılan 1. İpek Yolu Fuarımızın, Tosya’mıza, Kastamonu’muza hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.  

MHP Kastamonu İl Başkanı Emin Çınar,” D-100 kara yolu üzerinde yapımı gerçekleştirilen ve şu anda  inşallah hep beraber bismillah diyerek açılışını gerçekleştireceğimiz bu fuar, öncelikle Tosya ilçemize, Kastamonu’muza hayırlar getirsin inşallah.” dedi.

Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil ise, Tosya’nın  var olduğu günden bu tarafa, gerek kültürel, gerekse ticari anlamda Kastamonu ilinin göz bebeği olduğunu kaydederek,” Tosya ticaretinin içerisindeki farklılıklarla birlikte, piyasaya bir çok ürünü şehrinden ulaştırmaktadır. Tabi Tosya D-100 karayolu üzerinde bulunan Kastamonu’nun bu yakada bulunan tek ilçesi. D-100 karayolu deyince ne anlıyoruz, 36 tane doğu vilayetini bir birine bağlayan ve doğal reklam yapılabilecek bir yol olarak görüyoruz. “ ifadelerini kulandı.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, fuarın açılış kurdelesini kestikten sonra beraberindekilerle birlikte fuara katılan esnafların stantlarını tek tek ziyaret etti.

Tosya’da üretilen ürünlerin yer aldığı 1. İpek Yolu Fuarı, 8 Ağustos tarihine kadar gezilebilecek.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir