Kastamonu’nun Tosya ilçesinde üretim yapan Yaşasan Cam Sanayii A.Ş., Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından sağlanan destekler sayesinde, hem üretimini ikiye katladı, hemde ihracat yapmaya başladı.

Yaşasan Cam Sanayii Pazarlama Müdürü Mehmet Özkarabacak gazetecilere yaptığı açıklamada, 2010 yılından buyana firmada yöneticilik yaptığını söyledi.

Göreve başladığı dönemde, firmanın sadece kendi bölgesinde satış yaptığını belirten Özkarabacak, şunları kaydetti :

“ KOSGEB ile iletişime geçerek, projenin nasıl hazırlandığını öğrendik ve bir proje ekibi oluşturduk. Şuanda KOSGEB ile 5. Projeyi tamamladık. Arkamda gördüğünüz robotu, son tamamladığımız proje sayesinde aldık. Biz bu robotları alırken ki hedefimiz, işimizdeki riskleri minimize etmek ve istihdama fayda sağlamaktı. Düşündüğümüz gibi de oldu, dahası bize ekstra artılar sağladı. Bu projeyi yapmadan önce 25 personelle çalışıyorduk, şuanda 40 personelle çalışıyoruz. Yıllık yaptığımız iş miktarını ikiye katladık. Sadece istihdam ve iş güvenliği değil, vizyon olarak da birçok şeyler kattı bize bu sistem. Şuanda tam otomasyon olarak üretim yapmaktayız. Yurtdışına satışımız yoktu, şuanda satış imkanımız oldu. Hem seri, hem kaliteli hemde standart ürün üretmeye başladık. Şuanda KOSGEB ile hazırladığımız yeni projeler var. Onları da hayata geçirmek üzereyiz. Proje ekibimiz vasıtasıyla önce projeleri hazırlıyoruz,  sonra gidip KOSGEB’e danışıyoruz. Sağ olsunlar arkadaşlar bize yol gösteriyorlar. Proje yapmak çok zor bir şey değil, formatlar çok kolay. Büyük olsun küçük olsun bütün işletmeler başarabilir. Biz başardık, bundan sonra da devamını getireceğiz inşallah.”

KOSGEB İl Müdürü Nevzat Erol ise, KOSGEB olarak farklı destek programları başlığı altında,  özellikle imalat sanayindeki işletmelere destek vermeye devam ettiklerini hatırlatarak,

” İçerisinde bulunmuş olduğumuz fabrikamız, KOSGEB’den farklı destek programlarından faydalanarak, imalat hatlarını, üretim hatlarını ve iş süreçlerini iyileştirdi. Bu bağlamda almış olduğu desteklerle, imalatını artırdı, istihdamını artırdı ve daha ilerici teknolojilerle imalatını yeniledi. Biz işletmelerimizin çağın gereklerini yerine getirecek şekilde, özellikle, “Endüstri 4.0” adıyla tanımlanan süreçlerde, kendi imalat hatlarını, iş süreçlerini iyileştirmelerini önemsiyoruz. Bakanlığımızın bu bağlamdaki strateji eylem planı ve başkanlığımızın geliştirmiş olduğu destekleri de yerinde işletmelerimize uygulamaya çalışıyoruz. Böyle bir çağrıyla, Yaşasan Cam Sanayii A.Ş. firması da kendi işletmesinde yenilikçi bir yaklaşımla, robotik teknolojileri ve bununla ilgili olan yazılım süreçlerini iyileştirdi. İşletme yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, üretim miktarını iki katına, istihdamını da artı 15 kişi daha artırarak büyüttüğünü duyduk. Bunlar tabi bizim için memnuniyet verici sonuçlar. İlimizde, genel itibariyle düşük teknoloji ile üretim yapan farklı sektörlerde imalatçı firmalarımız var. O sektörlerde de kendisini dijitalleşme noktasında, , “Endüstri 4.0” noktasında geliştiren işletmelerimiz var. Biz o örneklerinde buradaki örneğinde, kendisini yeni teknolojilere hazırlamak isteyen, bu noktada yatırım yapmak isteyen işletmelerimize örnek olmasını bekliyoruz. Yeni çıkacak çağrılarla da bu tarz imkanları diğer işletmelerimizde  sunmak istiyoruz. “ ifadelerini kullandı.

Kaymakam Deniz Pişkin, de  Tosya’nın ticaret ve girişimcilik anlamında, Kastamonu’nun en güzide ve en büyük ilçelerinden birisi olarak  ciddi bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

Tosyalıların ticarete olan yatkınlığı,  girişimci ruhlarıyla birleştiği zaman ortaya çok güzel örnekler çıkardığını belirten Pişkin,

” Bu anlamda KOSGEB’in kuruluş ruhuyla ve amacıyla Tosyalıların bu ticari zekası bir anlamda örtüştüğü zaman çok güzel sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bunun canlı örneklerini ilçemizde gördük. KOSGEB’in periyodik zaman dilimleri aralıklarıyla ilçemize açmış olduğu uygulamalı girişimcilik eğitimlerine, Tosyalıların ciddi manada rağbet gösterdiğini, hatta kadın girişimcilerimizin ciddi manada itibar ettiğini biliyoruz. Yine bu kursları bitirenlere, katılım belgesi alanlara KOSGEB tarafından 50 bin liraya kadar hibe, 100 bin liraya kadar da faizsiz kredi sağlandığını ve bu anlamda bir çok vatandaşımızın kendi işini kurduğunu ve kendi işinin patronu olduğunu Tosya’da gözlemliyoruz. Bunun yanında yine, sanayileşme yada orta ölçekli işletmeler anlamında, inovasyon, arge, kapasite geliştirme yada yenileşme anlamında KOSGEB’in üreticilerimize, sanayicilerimize, iş adamlarımıza ciddi destekleri oldu. Bu anlamda da kapasitesini artıran, yada üretim süreçlerini kolaylaştıran yada teknolojik anlamda arge kapasitesini artıran işletmelerimiz var. Zaman zaman yaptığımız görüşmelerde ve ziyaretlerde, durumdan son derece memnun olduklarını, bunun çok büyük faydasını gördüklerini, yeni proje ve başvurular için çalışmakta olduklarını iletiyorlar. Bunlar bizim için memnuniyet verici durumlar. Özellikle normal zamanlarda bu  kadar çok gözle görülmeyen yada hatırı sayılmayan KOSGEB kurumu destekleri, özellikle pandemi süreci sürecinde çiftçimiz için, üreticimiz için, iş adamımız için, esnafımız için, her anlamda bir can suyu oldu. Çok büyük bir destek oldu. Bunun Tosyalı kardeşlerimiz tarafından  hayata geçirilmesi, değerlendirilmesi ve uygulamaya geçirilmesi somut anlamda Tosya’ya girdi sağlanması  bizler için de son derece memnuniyet vericidir. Bütün vatandaşlarımızı, bütün girişimci  kardeşlerimizi  bu anlamda, daha girişken olmaya, daha cesur olmaya ve KOSGEB başvurularını bir anlamda sorunsuz şekilde takip etmelerini tavsiye ediyorum. Bizde Tosya Kaymakamlığı olarak kendilerine her konuda, bürokratik yada teknik anlamda elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olacağımızı belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir