Basın Açıklaması

Tosya Esnaf Odaları;

     (Marangozlar Odası, Şoförler Esnaf Odası, Madeni Eşya Odası, Terziler Berberler Odası, Kahveciler Lokantacılar Odası, Tabak ve Deri Eşya Odası, Kese Kuşak Odası ve Dokumacılar Odası)

     Değerli Basın mensupları;

     22 Mayıs 2020 tarihinde gazeteci İzzet SARI tarafından yapılan “Kastamonu’nun Vuhan’ı Tosya” başlıklı yazısı tarafımızca okundu ve incelendi.

     Bizler söz konusu adı geçen ilçede yaklaşık 1800 toplam esnaf üyeyi temsil eden oda başkanları olarak yazının başlığında ve bazı içeriklerinden rahatsız olduğumuzu beyan ediyoruz.

     Dünyada 11 Mart 2020 tarihinde başlayan Korona Virüs çıkışını yayılışını ve bugünlere kadar gelişini her akşam basın ve yayın aracılığı ile ülke genelindeki test sayılarını, vaka sayılarını, tedavi sayılarını, ölüm sayılarını takip ediyoruz ve aynı tespitleri ilçemiz için de yapıyoruz.

     İlçemizde tedbir noktasında İlçe Kaymakamlığımızın, Belediye Başkanlığımızın, Sağlık Kuruluşlarımızın, İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun almış olduğu virüsü önleme tedbirlerini takdirle izliyor ve takip ediyoruz.

     İlçemizde bunlar yaşanırken söz konusu yazarın başlıklı yazı İlçemizde yaşayan insanları üzdüğü gibi en çokta esnaf ve sanatkârımızın üzülmesine sebep olmuştur.

     Yazıyı kaleme alan yazarımız ilçemizle ilgili bilgileri noksan bildiğinden yazısı anlaşılmaz yorumlanmaz kabul edilemez noktadadır. Bizler Kastamonu’nun bütün ilçelerini ilimizin farklı güzelliklerini taşıyan ilçeleri olarak görüyoruz. Ama sayın yazara da Tosya İlçemizin 40.000 nüfusa sahip D-100 devlet karayolu üzerinde konumlanmış, pirinç tarımıyla ünlü esnaf sanatkâr yapısıyla tamamlayıcı tüccar ve sanayi yapısıyla da girişimci bir ilçe olduğunu hatırlatmak isteriz.

     Bize göre Tosya İlimizin kalbidir. Virüsle mücadelede her türlü tedbirin yanındayız ve içerisindeyiz. Amma kalbi de yaşatmak zorundayız. Yanlış anlaşılmalara doğru giden yazıyı bu potansiyeldeki bir ilçenin kabullenmesi mümkün değildir.

     Atılan başlık “Kastamonu’nun Vuhan’ı Tosya” benzetme olarak İlçemiz Muhafazakâr yapısıyla düşünüldüğünde kabul edilemez durumdadır. İsmini zikrettiğimiz yazarımızın basın açıklamamızı okuduktan sonra tekrardan bir değerlendirme yapmasını ve İlimizin kalbi olarak zikrettiğimiz ilçemiz hakkında görüşlerini gözden geçirerek İlçemiz adına özür dilemesini esnaf başkanları olarak bekliyoruz. 28.05.2020   

Marangozlar Odası      Şoförler Esnaf Odası      Madeni Eşya Odası, Terziler Berberler Odası         Kahveciler Lokantacılar Odası, Tabak ve Deri Eşya Odası, Kese Kuşak Odası,Dokumacılar Odası

uşak escort

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.