İl Müdürlüğümüz tarafından İlimiz Merkez Sırasöğütler Köyünde Kadın Çiftçi Eğitimi düzenlendi. Düzenlenen eğitime, İl Müdürlüğümüz personellerinden Gıda Mühendisi H.Serra ÇETİN, Ziraat Mühendisi Ömür ONUR ve Ziraat Mühendisi Neriman DELGE ile İl Sağlık Müdürlüğünden Eğitici Ebe Huri BORAN ve kadın çiftçiler katılım sağladı.

.

.

Gıda Mühendisi Hicret Serra ÇETİN tarafından, süt hijyeni ve ahır hijyeninin önemi ve uygulama yöntemleri anlatılarak, ahır ve süt hijyeninin sağlanmasının süt kalitesinin ve verimliliğinin arttırılmasındaki önemi vurgulandı. Kaliteli süt üretmek için temiz, güvenilir olması ve mikrobiyolojik yükünün az olması dışında sütte antibiyotik kalıntısına ve mastitis hastalığından kaynaklanan somatik hücre sayısına da dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Sütün toplum beslenmesindeki yeri ve önemi konusunda bilgi verildi. Güvenilir gıda üretimi ve tüketimini sağlamak için yapılması gerekenler anlatıldı. Sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmada ön plana çıkan konular anlatıldı. Gıda muhafaza yöntemlerinden de bahsedilerek bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar belirtildi.

.

.

Ziraat Mühendisi Neriman DELGE ise; tarımsal yenilikler, toprak analizi, numune alınması ve toprak analizinin önemi ile yerli tohum kullanımı konularında kadın çiftçilerimiz ile bilgi tazeledi. Özellikle yörede yetişen ve ekonomik değeri olan değişik otlar hakkında bilgi verdi.

.

.

Ziraat Mühendisi Ömür ONUR kadın çiftçilerimize; Bakanlığımız tarafından verilmekte olan tarımsal ve hayvansal desteklemeler (mazot-gübre desteği, yem bitkileri destekleri, buzağı destekleri v.b.) münavebe, genç çiftçi destekleri, kooperatifçilik ve kooperatifçiliğin önemiyle hububat ekimi konularında bilgiler verdi. Boş kalan arazilerin mutlaka tarıma kazandırılmasının önemine değindi. Ayrıca yerli tohum kullanımının ne kadar önemli olduğu üzerinde durdu.

.

.

Eğitici Ebe Huri BORAN tarafından da; ülkemizde kadınlarda görülen kanser çeşitleri, ülkemizde görülme oranları, korunma yöntemleri ile rutin kontrol gereklilikleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

.

.

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarimorman.gov.tr

.

.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.