Seydiler’de “Araştırma-Yayım-Çiftçi Bağının Güçlendirilmesi” kapsamında, tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması amacıyla buğday ve arpa çeşit demonstrasyonu kuruldu.

.

.

Demonstrasyonda; Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde geliştirilerek tescil edilen Kenanbey, Demir 2000, Lütfübey, Bayraktar 2000 ve Mirzabey 2000 buğday çeşitleri ile Akar ve Tosunpaşa arpa çeşitleri kullanılıyor.

.

.

Seydiler İlçesi Odabaşı köyünden Mustafa KESGİN ve Delihacılar Mahallesinden Mehmet Emin KEPİÇOĞLU’nun tarlalarında çiftçi şartlarında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli gözetiminde verim, kalite ve hastalıklara dayanıma yönelik demonstrasyon kurulmuş olup, her bir çeşit iki ayrı lokasyonda 2,5’ar dekarlık alanlarda ekilerek uygulamaya kondu.

.

.

Kurulan buğday ve arpa çeşit demonstrasyonuyla hububat tarımı yapan üreticilerimize sertifikalı, yüksek verimli ve kaliteli, hastalıklara dayanıklı yeni çeşitlerin tanıtılması amaçlanmıştır. Böylece, bölgeye uyum sağlayan yeni buğday ve arpa çeşitlerinin ekiminin yaygınlaştırılması ile birim alandan alınan verim ve ürün kalitesinde önemli artışlar beklenmektedir.

.

.

Demonstrasyonun takibi İlçe Müdürlüğü personeli tarafından yapılacaktır.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarimorman.gov.tr

.

.

.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.