Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımıyla İstiklal Yolu Tarihi Milli Parklar Gelişme Planı toplantısı gerçekleştirildi.

.

02 Kasım 2018 tarihli ve 30593 sayılı resmi Gazete’de yayımlanarak ilan edilen İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı’nın Uzun Devreli Gelişme Planı taslak çalışması tamamlanmış olup, ilgili kurum, kuruluş, Stk’ların görüş ve önerilerine sunulmuştur.

.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya aynı zamanda Belediye Başkanı Vekili Nuray Çolak, İlgili İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, Doğa Koruma ve Milli Parklar Daire Başkanı Şeref Dağdelen, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürü Hasan BAŞYİĞİT Kuzka Genel Sekreteri Serkan Genç, kuruluş müdürleri ve Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

.

Uzun devreli gelişme ve hazırlık sürecindeki İstiklal yolu tarihi milli parkının taslak planın paylaşılması ile bununla ilgili fikirlerin alınması aşamasında bir aradayız diyen Vali Karadeniz konuşmasının devamında Bu güzergâh bizim için birçok yönden önemli. Birincisi bizim milli tarihimizde kurtuluş savaşımızda önemli konulardan birisi savaşın lojistik desteğidir ve bu lojistik destek istiklal yolundan sağlanmıştır. İkinci önemli olan nokta bu tarihte yaşananların gelecek nesillere aktarılması, hangi şartlarda o savaşın verildiğini ve o olumsuzluklara rağmen nasıl zaferin elde edildiği bilincinin verilmesi çok önemli. Üçüncüsü de bunun bir turizm boyutu var, gelir boyutu var bununda yine ilimiz açısından hemde istiklal yolu tarihi milli parkının geçtiği diğer iller açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Plan tamamlandıktan sonra o plan doğrultusunda yapılacak olan işler, yatırımlar, verilecek olan hizmetler yolun canlanmasını sağlayacaktır. Bu planda nerede hangi hususun olduğu ile ilgili konular eminim işlenecektir, fakat istiklal yolu deyince herkesin aklına İnebolu geliyor. Bu tarihi milli parkın müdürlüğünün yönetim biriminin de İnebolu’da kurulması gerektiği hususu da plana işlenmelidir diye düşünüyorum. Yönetim merkezi orası olmalı. Elbette yolun geçtiği tüm güzergâhlar önemli Kastamonu’da Çankırı, Ankara’da önemli ve belki bu güzergâh İzmir’e kadar uzatılacak daha sonra yapılacak kararlarla hepsi önemli. Ancak başlangıç noktası o tarihte Yunan gemilerinin saldırılarına rağmen lojistik sağlama çalışmasından vazgeçmeyen ve istiklal madalyalı tek ilçe olması hasebiyle tarihi gerçeklerde bunun hakkının zaten İnebolu’da olduğunu gösteriyor. İnebolu ile ilgili bu çalışmanın yapılmasının en doğru iş olacağı kanaatindeyim. Uzun devreli gelişme planı ile ilgili çalışmaların şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

.

Programda Çalışma ve Gurup Sorumlusu Uğur Çıtlak tarafından sunum gerçekleştirildi.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

.

.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.