İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kastamonu’da İlk Kadın Mitinginin 100. Yıldönümü Kortej ile Başladı

Kastamonulu 3 binden fazla kadının 10 Aralık 1919 tarihinde, Kastamonu Kız Öğretmen Okulu bahçesinde bir araya gelerek işgalci kuvvetler aleyhine düzenlediği, ilk Türk kadın mitinginin 100’üncü yıldönümü için hazırlanan etkinlikler kapsamında Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve Eşi Zehra Karadeniz’in katılımı ile Kışla Parkından, Cumhuriyet meydanına bando eşliğinde kortej gerçekleştirildi.

.

.

Kortej yürüyüşüne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sayın Ayşe Ergezen, Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Kastamonu Milletvekilleri Metin Çelik ve eşi Birgül Çelik, Hasan Baltacı ve eşi Güneş Baltacı, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Kastamonu Belediye Başkanı Op.Dr Rahmi Galip Vidinlioğlu ve eşi İlknur Vidinlioğlu, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, kamu kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, kamu görevlileri ve vatandaşlarımız, Kastamonu 10 Aralık Kadın Platformu Derneği Başkanı Ayten Kızıltan ve üyeleri, Siyasi Partilerin Kadın Kolları Başkanları ve üyeleri, KAS-DER Kastamonulular Dayanışma Derneği Genel Merkez Kadın Kolları Platformu üyeleri, Türk Anneler Derneği Kastamonu Şube Başkanlığı, Türk Yardım Sevenler Derneği Şube Başkanlığı, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, değişik illerden gelen dernek başkan ve üyeleri, Sivil toplum kuruluşu üyeleri ile çok sayıda kadın katıldı.

.

.

Kışla Parkından başlayıp, Cumhuriyet meydanında sona eren kortej yürüyüşünün akabinde, Cumhuriyet meydanında tören düzenlendi.

.

.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan program, protokol konuşmaları, Halk oyunları gösterileri ve Atatürk Portresi oluşturulması ile devam etti.

.

.

Bugün daha güçlüyüz inançla yolumuzdan yürüyoruz diyen Vali Karadeniz; “Türk Milletinin bağımsızlığından hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğini dünyaya hayrıkan Kastamonu Kadın Mitinginin 100. Yıl programına teşriflerinizle ilimizi bayram havasına çevirdiniz. Hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Yüzyıl önce ülkemizin dört bir bucağı işgal edildiğinde ilimizin kadınları yine bu meydanda toplanarak bağımsızlık mücadelesini daha güçlü bir şekilde haykırdılar. Cephedeki evlatlarına, kardeşlerine güçlü bir destek verdiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına sadece moral destek değil silah ve cephane gönderdiler. Kurtuluş savaşımız zor şartlarda verildi. Ancak onlar Milli konularımızı her türlü dünyevi tartışmanın üzerinde tuttular. Tek yürek, tek vücut oldular. Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır anlayışıyla Anadolu’nun düşmandan temizlenmesine büyük bir katkı sağladılar. Bugünde burada hep birlikte güçlü bir şekilde haykırıyoruz. Atalarımızın, dedelerimizin, ninelerimizin ruhunu aynen içimizde koruyoruz. Birlik ve beraberlik içindeyiz. Milli değerlerimiz siyasi, ticari ve diğer tüm konuların üzerindedir. Onlar memleketimizi düşmandan temizlediler. Bizler hep birlikte memleketimizi ve Türk insanını yüceltmek için çalışıyoruz. 21. Yüzyılı Türk Yüzyılı yapmak hepimizin idealidir. Ülkemiz ve çevresinde oynanan oyunlar bizi yolumuzdan döndüremeyecektir. Çünkü bugün daha güçlüyüz inançla yolumuzdan yürüyoruz. Bugün bu meydan milletimizin geleceğinin ne kadar parlak olacağının ispatıdır. Bağımsızlığımız, birlik ve beraberliğimizin ne kadar güçlü olduğunun haykırışıdır. Bu meydan tarihte olduğu gibi bugünde Türk Kadınının milli davalarda en önde aktif bir şekilde üzerine düşeni yapmaya kararlı olduğunun resmidir. Bu güzel tabloyu oluşturan tüm kadın örgütlerine huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Başta Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sayın Ayşe Ergezen olmak üzere törenimize teşrif eden herkese teşekkür ediyorum. Yüzüncü yıl mitingimizin, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bizlere bu vatanı bahşeden tüm kahramanlarımızı ve tüm kadınlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum “ ifadelerini kullandı.

.

.

.

.

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

.

.

.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar Hattı