İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kastamonu’da III. Tarım Şurası Paydaş Toplantısı Düzenlendi

Kastamonu il Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen “III. Tarım Şurası Paydaş Toplantısı” Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıya ayrıca Milletvekili Metin Çelik, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Yaman, tarım paydaşı kurum ve kuruluş temsilcileri, şube ve ilçe müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile üreticiler katıldı.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında; “Tarım ve orman kavramı çok geniş kavram dolayısıyla bu kadar geniş kapsamlı bir şuranın düzenlenmesi organize edilmesi de o kadar güç. Her unsuru ayrı ayrı ele almak değerlendirmek gerekiyor. Örneğin bitkisel üretim kısmına sadece ele aldığımızda mülkiyet sorunlarından başlayın aşama aşama orada yapılacak üretimin planlanması, üretilmesi, ürünün hasat edilmesi, elde edilen ürünün pazarlanması ve bunun tarımsal sanayide işlenmesine varıncaya kadar tüm evrelerini ele almak gerekiyor. Hayvansal üretim dediğimizde yine aynı şekilde o üretimin tüm aşamalarını mutlaka irdelemek lazım. Bunun yan unsurları da var. Bitkisel üretim dediğimizde işin içine sulama girdiğinde tarımın dışındaki kurumları da ilgilendiren hususlar öne çıkıyor dolayısıyla çok geniş bir çalışma yapmak gerekiyor ve tüm bunların her bir unsurunun her bir aşamasının madde madde irdelemek lazım tarımsal üretim üretimimiz son zamanlarda iyi artıyor geliştirilen projelerle yapılan desteklerle ve siz çiftçilerimizin gayretleri ile. Üretim sahamızı dikkate aldığımızda daha almamız gereken çok yolunda olduğunu bilmemiz gerekiyor. Şurada bilim alanından elde edilen verimin arttırılması başta olmak üzere tarımsal üretimle ilgili unsurları burada sizlerin önerilerini bir eylem planına dönüştürmek ve hatta onları uygulamaya koymak ve uygulama sürecini de takip etmek çok önemli olduğu kanaatindeyim. Burada konuştuklarımız bizim hayatımıza geçerse, o zaman bizim için daha önemli hale gelecek, daha kıymetli hale gelecek onun için bu tip toplantıları önemsiyorum başka konularda da ilimizde toplantılar düzenlendi. İki yıl önce yapılmış bir toplantının sonucunu ben bugün halen daha takip ediyorum. Bununla ilgili acaba bu yıl ne yapabiliriz veya önümüzdeki yıl ne yapabiliriz diye çünkü burası ile ilgili yapılacak ne varsa onun fikride, çözümü de burada yine sizlerden gelecek önerilerde çünkü işin içinde sizler varsınız bu dileklerimle şuramızın ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum inşallah hem üretilen tarımsal projelerle hem de bu şuradan elde edilecek sonuçlarla hepinize bol kazançlar diliyorum. Bugüne kadar ilimize göstermiş olduğu gayret ve hizmetlerinden dolayı başta il Tarım ve Orman Müdürümüz olmak üzere tüm ekibine ve emeği geçen diğer kurumlarımıza da huzurlarınız teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Program katılımcıların ve paydaşların görüşlerini bildirmesi, Moderatör ve Grup Üyelerinin belirlenmesi ile sona erdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar Hattı