İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kastamonu’da, ”Hayal Et, Tasarla, Dene, Üret” Adlı Bilim Şenliği Düzenlendi

Türkiye’nin 2023 Eğitim vizyonu doğrultusunda ülkemize ve ilimize bilimin önemini kavratmak, bu konuda farkındalık oluşturmak, alışkanlık kazandırmak ve geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamak amacı ile üçüncüsü düzenlenen” Hayal et, tasarla, dene, üret” adlı bilim şenliği Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Bilim Şenliği gerçekleştirildi.

.
.
.

TÜBİTAK, Kastamonu Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla 75 atölye de , 225 atölye lideri ve rehberinin katkılarıyla gerçekleştirilen programa ayrıca Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, ilgili kurum müdürleri ve ilimizden katılan öğretmenler, öğrenciler ile velileri katıldı.
.
.
.
.
Bir sonraki bilim fuarında çizgi film izletilmesi konusunda Milli Eğitim Müdürüne talimat veren Vali Karadeniz; Önümüzdeki sene bilim şenliği açılışında protokol konuşmaları yerine çizgi film gösterisi olacak. Bugün burada yapılan bu etkinlik aslında sizin geleceğiniz için önemli bir etkinlik. Her şeyden önce geçen yılki bilim şenliğinde bahsettiğim gibi üretmek tek başına bir şey ifade etmiyor, katma değeri yüksek ürünler üretmeniz lazım buda ancak bilimle, teknoloji ile elde edilebilen bir husus. Siz tonlarca ürünü gönderiyorsunuz dışarı karşılığında küçücük bir makine alabiliyorsunuz onun için bilime ve teknolojiye mutlaka önem vermemiz gerekiyor. İkinci olarak şunu da bilmemiz lazım eğer gelecekte güvende olmak istiyorsak yine bilim ve teknolojiye önem vermemiz lazım. Artık günümüzün mücadeleleri de bilim ve teknoloji üzerinden yapılıyor. Sizin teknolojiniz ne kadar güçlüyse askeri yönden de o kadar güçlüsünüz o kadar kendinizi iyi savunacak durumdasınız demektir. Okullarda bu konularda sizlere verilen eğitim ve hemde bunların sergilendiği bu tür fuar alanlarının teknolojimizin ülkemizde de gelişmesi açısından faydalı olacaktır. Eminim okullarda teknoloji dersleri uygulamalı hale geldiğinde sizler açısından çizgi film izlemek kadar zevkli derslerdir öyle olduğu sürece de ülkemiz gelişmeye devam edecektir. Bilim şenliğimizin ilimize, ülkemize ve sizlere hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
.
.
.

Programda, 75 atölye de farklı bilim deneyler, robotik kodlama ve roketten astronomiye çeşitli etkinliklere yer verilirken, etkinlik alanında oluşturulan atölye çadırlarında ilgi çekici deneyler, etkinlikler, bilimsel şov ve gösteriler, gökyüzü gözlemleri, sanatsal etkinliklere de yer verildi.
.
.
.

Program yapılan etkinlikler ve stantlarının gezilmesi ile sona erdi.
.
.

.

.

.

….Haber ve Fotoğraf Kaynak : www.kastamonu.gov.tr…. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar Hattı