Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü tarafından dünyada yaşayan tüm canlılara daha fazla nefes olabilmek için başlatılan ve bugün,  81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “”Geleceğe Nefes Ol” projesi fidan dikim töreni Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile gerçekleştirildi.

.

.
11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü Fidan dikim törenine ayrıca Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Hamdi Topal, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, kamu kurum ve kuruluş amirleri ile öğrenciler katıldı.

.

.
Gerçekleştirilen bu projenin İlimiz açısından hem ekonomik hem de doğal hayatı daha da canlı tutmak adına faydalı olacağını ifade eden Vali Karadeniz; “Bugün 11 milyon fidanı toprakla buluşturuyoruz ilimizde de yaklaşık 133 bin fidan toprakla buluşacak. Ekonomik değer açısından hem ormanlar hem yer altındaki madenlerimiz hem yer üstü kaynaklarımız tüm doğal kaynaklarımız bizim ekonomik servetimiz. Bu servetimizden en iyi şekilde istifade etmek hem de bunları yaparken doğayı da korumak ve bu faaliyetleri sürdürülebilir bir şekilde yapmak oldukça önemli onun için hem ormanlar işlenmeli hem ekonomik fayda sağlanmalı, bu sağlanırken de onların yine yaşamına devam etmeleri sağlanmalı ağaçlandırma çalışmaları bu açıdan önemli. Kastamonu’da o konuda büyük bir bereket var. Siz toprağı bırakın kendiliğinden ağaç yetişiyor ama özellikle orman yönünden fakir olan yörelerimizi dikkate aldığımızda bu etkinlik ülkemizin bundan sonraki orman varlığının artması ve ileride bunun daha büyük bir ekonomik değer taşıması açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Bu törenin organizesinde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı ve üniversitemizi tebrik ediyorum onlara teşekkür ediyorum ve törenimizin ilimize ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

.

.
Konuşmaların sonunda protokol tarafından fidan dikiminde bulunuldu. İlk can suyu Vali Karadeniz tarafından verildi. 

.

.
Bu projede, yanan ormanları, mümkün olan tüm park, bahçe ve yol kenarlarını ağaçlandırmayı özelikle çocuklarda da önemli bir orman ve çevre bilinci oluşturmak amaçlanmaktadır. 

.

.
81 ilde belirlenmiş 2023 noktada 11 milyon fidanı toprakla buluşturarak Türkiye’yi Guiness Rekorlar Kitabı’na taşıyacak olan bu projeye Kastamonu halkının da büyük katılımı ile Kastamonu Üniversitesi Kampüsü ve Kadıdağı Mevkiinde Bahadır Köyü Yolunda Green Park arkasında olmak üzere 2 noktada il genelinde toplam 56 noktada 132.750 adet fidan toprakla buluşturuldu.

……HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr…. 

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.