İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kastamonu’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Cumhuriyet Meydanında Gerçekleştirildi

Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğini hedef alan 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişiminin 4. yıldönümünde, Türk bayraklarıyla cadde ve sokaklara çıkıp meydanları doldurarak darbecilere karşı koyan vatandaşlar, bu yıl da ülke genelinde ve ilimizde 15 Temmuz şehitlerini anıyor.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” çerçevesinde gün boyu yapılan çeşitli etkinliklerin akşamında halkın da katılımı ile Cumhuriyet Meydanında tutulan Demokrasi Nöbetine Valimiz Sayın Avni Çakır, Milletvekili Metin Çelik, Eski Milletvekili Mehmet Yıldırım, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun, Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Deneme bonusu veren siteler Oflaz, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Baro Başkanı Av.Özgür Demir, Vali Yardımcıları Mustafa Taş, Ünal Kılıçarslan ve Vedat Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ömer Sülün, 5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Orhan Sırma, Türkiye Harp Malülü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şubesi Başkanı Berat Satıoğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, MHP İl Başkanı Emin Çınar, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, Şehit ve Gazi aileleri, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı, demokrasi nöbeti, Kuran-ı Kerim Tilaveti, Protokol konuşmaları, Mesajların okunması, Vakıflar Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü Tarihçi Yazar Erdal Arslan’ın “15 Temmuz” konulu bilgilendirme konuşmaları,15 Temmuz Şehitlerimizin Ruhuna İthafen Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dualarla devam etti. Ülke geneli ortak yayını ile meydanlardan yapılan yayınlar izlenildi.

Valimiz Sayın Avni Çakır konuşmasında; Aziz Milletimizin ve Kahraman Güvenlik Güçlerimizin hain darbe girişimi karşısında gösterdiği onurlu duruşun, hainlerin yenilgiye uğratılması ve demokrasi zaferinin 4. Yıl dönümü sebebiyle şehitlerimizi yad etmek, gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunmak, milletimizin demokrasiye olan inancını ve bağlılığını gelecek nesillere aktarmak üzere düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sözlerime başlamadan önce burada bulunan sizleri ve yaşadığımız küresel salgın nedeniyle aramızda misafir edemediğimiz aziz Kastamonulu hemşehrilerimizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Ülkemizin son zamanlarda yaşadığı gelişme, büyüme ve dünya siyasetinde oynadığı rol, bunu hazmedemeyen dış güçleri ve bunlarla bağlantısı olan ihanet gruplarını rahatsız eder hale gelmiştir.

Öyle ki devletin her kademesine sızmış, en kritik noktalarda görev almış ve kendisini paralel devlet yapılanmasının bir parçası olarak gören çete mensubu kişilere karşı yürütülen mücadele büyük bir kararlıkla devam ederken 15 Temmuz 2016 tarihinde hain darbe kalkışması yaşanmıştır.

Ülkemizin ve milletimizin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış Fethullahçı Terör Örgütü’ne mensup bir grup üniformalı hain, emir komuta zincirinin dışına çıkarak halkın iradesine el koymaya çalışmıştır. Aziz Milletimizin emanet ettiği silahları, kendilerine direnen bu aziz milletin fertlerine karşı kullanmaktan çekinmeyen bu bir avuç hain, İkiyüzelli den fazla vatandaşımızı şehit etmiş, ikibin’den fazla vatandaşımızın da yaralanmasına neden olmuştur.

O gece Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile Çanakkale ruhu yeniden canlanmış, milletimiz vatanını, bayrağını ve demokrasisini savunmak üzere, kadını, erkeği, yaşlısı ve genciyle meydanlara inmiş, hainlerin doğrulttuğu silahlara göğsünü siper etmiş, sokaklarda yürüttüğü tanklara bedeni ile dur demiştir. Bu, aziz milletimizin 15 Temmuz’da darbecilere karşı yazdığı; tarihte eşi ve benzeri görülmemiş bir kahramanlık destanıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünde dediği gibi Türk devleti yaklaşık iki bin yıllık bir devlet geleneğinden gelen soylu, asil, köklü ve kadim bir devlettir. Binlerce yıllık tarihinde yedi düvele karşı tüm varlığımızla savunduğumuz vatan topraklarımızı kahraman ordumuzun üniformasını giymiş bir avuç haine bırakmamız zaten düşünülemezdi.

Yediden yetmişe tek yürek olan Türk Milleti, yeni bir darbe teşebbüsünü önlemek ve içinde darbe umudu taşıyan mihraklara karşı demokrasisine sonuna kadar sahip çıktığını göstermek amacıyla günlerce meydanlarda demokrasi nöbeti tutmuş, ülkemizin artık darbelere geçit vermeyeceğini tüm dünyaya göstermiş, halkın tercihini görmezden gelenlere unutamayacakları bir ders vermiştir.

Bu süreçte kadim şehir Kastamonu ve sevgili Kastamonulular da meydanları günlerce doldurarak her zaman devletinin yanında ve emrinde olduğunu büyük bir gururla göstermiştir.

Devletimiz, bu darbeyi organize eden, maddi destek sağlayan ve kamu kurumlarına sızarak ülkemizin menfaatlerine zarar veren FETÖ mensuplarının tüm unsurlarıyla bertaraf edilmesi, suçluların hak ettiği cezayı alması amacıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir. Devletimizin bekası temin edilinceye kadar mücadelemiz devam edecektir.

15 Temmuz gecesi ülkesi için hayatlarını kaybeden şehitlerimize, gazilerimize ve ülkesi için sokaklarda kahramanca mücadele veren milyonlarca vatandaşımıza minnet ve şükran borcumuz vardır. Bu nedenle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü bizler için aynı zamanda bir hüzün ve şükran bayramıdır.

Bizler Kastamonu’da görev yapan kamu görevlileri olarak daima bağrından çıktığımız aziz milletimizin yanındayız. Görevimizi en iyi şekilde yapmaya yeminliyiz. Bu vesileyle en azından üzerimize düşen borcun bir kısmını ödeme azmi ve kararlılığındayız.

Ülkemiz ve milletimiz için can veren bütün şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize sağlık ve selamet, aziz milletimize ve Kastamonulu hemşehrilerimize sıhhat ve afiyetler diliyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.’’ İfadelerini kullandı.

15 Temmuz Konulu Fotoğraf Sergisi Açıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri ‘’15 Temmuz’’ konulu fotoğraf sergisi açılışı Valimiz Sayın Avni Çakır tarafından yapıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü “Sancak Koşusu” Yapıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Olukbaşı mevkiinden başlayarak Cumhuriyet Meydanında sona eren Sancak Koşusu bitiminde sporcuların taşıdığı sancak, Valimiz Sayın Avni Çakır’a teslim edildi.

.

.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar Hattı