İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in Ahilik Haftası Mesajı

Kardeşlik, hoşgörü, güven  ve cömertlik gibi güzel hasletlerin sanatla birleştiği  Ahilik, bir iyilik kurumu olarak Anadolu Selçukluları döneminde başlayan, Osmanlı’da devam ederek günümüze kadar gelen bir yaşam tarzı, hayat biçimi ve önemli bir mirastır.
.
.

Adaletli, verimli ve son derece ilkeli bir çalışma sistemini Türk toplumuna kazandırmış,  tüketici hakları, sivilleşme, kooperatifçilik, çeşitli mesleki kuruluşların varlığı gibi kavramları özünde barındıran Ahilik kültürü teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin düşünceleri ve Ahilik geleneği, değişmeyen özelliklerimizden  doğruyu  güzeli  gözler önüne sermektedir.
.
.
Halkımız tarafından günümüze kadar yaşatılarak aktarılan haksız rekabeti ortadan kaldıran, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan, geçmişte yaşanmış, bugün ve gelecekte de yaşanacak gerçek bir yaşam disiplini olan Ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerler, bugün de  tüm insanlığın benimsediği  ortak değerlerdir.
.

Millet olarak çok zor dönemlerde bile ayakta kalmamızı, güçlükleri yenmemizi, birlik ve beraberliğimizi korumamızı, kültürümüzün ayrılmaz parçası haline gelen toplumsal değerlerimiz sayesinde başarmaktayız. İşte bu nedenle Ahilik kültürü;  dayanışma kurallarını benimseyen milletimize has bir kültür hazinesidir.
.
.
Yüzyıllardır kardeşlik ve hoşgörünün merkezi olan İlimizde de mevcut meslek kuruluşlarına bağlı esnaf ve sanatkârlarımızın  geleneksel el sanatları ustalarından,  en modern şekilde üretim yapan sanayicisine kadar Ahilik  ilkelerini  yaşatma gayreti içerisinde olduklarını biliyor,  asırlar öncesinden bugüne uzanan ve  yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan bu geleneğin anlayışı  içerisinde   hedeflerine güvenle ve istikrarlı adımlarla yürüyen  halkımızın, İlimizin  ve Türkiye’nin maneviyatının muhafazası  ile  sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edeceğine inanıyorum.
.
.
Bu vesileyle devlet, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile  birlikte  ülkemizin önemli sanayi, ticaret ve kültür kentleri arasında yerini alan Kastamonu’muzun  gelişimine katkıda bulunan  İlimizin ve Türkiye ekonomisinin temel taşı olan esnaflarımızın, sanatkârlarımızın Ahilik Haftasını kutluyor; sevgi ve saygıyla selamlıyor,  hayırlı, bol kazançlar diliyorum.

Yaşar KARADENİZ
Vali

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar Hattı