İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Tarafından Yürüyüş Düzenlendi

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Şişmanlık (Obezite) vücuttaki yağ miktarının artması olarak tanımlanmaktadır. Şişmanlık yaşam boyu süren kronik bir enerji metabolizması bozukluğu olup, vücuda harcanan dan fazla enerji alınmasıdır. Çocuk ve gençlik döneminde ortaya çıkan şişmanlığın, gelecekte bu bireylerde birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olacağı düşünülmektedir. Çocukluk çağı şişman bireylerin ileride yaklaşık %30 unun şişman yetişkinler olacağı rapor edilmektedir. Bakanlığımızca, Obezite ‘nin azaltılması çalışmaları Kapsamında;

.

Toplumda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmek, fiziksel aktivite düzeyini artırmak ve sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla yapılan rutin çalışmalar dışında özel gün ve haftalar da farklı etkinlikler düzenlenmektedir. İl sağlık müdürlüğümüz tarafından  “DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ” münasebetiyle Cumhuriyet Meydanı’ndan Gazi stadyumu na kadar sürecek yürüyüş düzenlenmiştir.

.

Yürüyüş; sağlık çalışanları, kamu çalışanları, Kızılay başkanlığı, Yeşilay başkanlığı, Tügva, diğer sivil toplum kuruluşlarının ve halkın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Gazi stadyumunda devam eden etkinlikte ise, ortaokul öğrencilerinin katılımı ile, spor uzmanı eşliğinde fiziksel aktivite, geleneksel oyunlar (halat çekme çuval oyunu vb. ) fizyoterapist eşliğinde eğlenceli egzersizlerin uygulanması yapılmıştır.

.

Diyetisyenlerimiz çocuklara hiç takmadıkları sebzeleri sevdirmek amaçlı öğrencilerin gözlerini bağlayıp sebzelerden tadacakları ne yediklerini tahmin edecekleri, eğlenceli ve lezzetli bir yarışma programı düzenlenmiştir.

.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar Hattı