İnebolu İlçesi Korupınar Köyü Camii odasında düzenlenen eğitime, İl Müdürlüğümüz teknik personellerinden Ziraat Mühendisleri Ömür ONUR, Neriman DELGE, Serhat BAŞ, Ziraat Teknikeri Yılmaz ÇELTİKÇİ, İlçe Müdürü Hülya KARAASLAN ve Ziraat Mühendisi Nuray ÖZKAN, Korupınar Muhtarı ve çiftçiler katılım sağladı.

.

Toplantıda söz alan Yılmaz ÇELTİKÇİ; Bakanlığımız tarafından verilen tarımsal desteklemeler, fındık alanları, fındık bakımı konularında bilgi verdi.

.

Ziraat Mühendisi Serhat BAŞ; Tarımsal ürünler ile alakalı maliyet hesaplaması hakkında bilgi vererek yöreye uygun ekonomik olan ürünlerin ekilişlerini tavsiye etti.

.

Ziraat Mühendisi Neriman DELGE tarafından ise, tarımsal yenilikler, toprak analizinde numune alınması ve toprak analizinin önemi ile yerli tohum kullanımı konularında çiftçilerimiz ile bilgi tazelendi. Özellikle yerli tohum kullanımının önemi vurgulandı. Yem Bitkileri desteklemesinden yararlanmak üzere başvuran ve bundan sonra başvuracak çiftçilerimizin dikkat etmesi gereken hususlar hakkında bilgi verildi.

.

Ziraat Mühendisi Ömür ONUR ise çiftçilerimize, münavebe, kooperatifçilik ve kooperatifçiliğin önemiyle hububat ekimi konularında bilgiler verdi. Boş bırakılan her tarım arazisinin ülke ekonomisinde büyük kayıplara yol açtığı anlatılırken, boş kalan arazilerin mutlaka tarıma kazandırılmasının önemi üzerinde duruldu. Ayrıca anız yakılmaması ve bahçelerde sonbahar- kış bakımı hakkında çiftçilerimiz bilgilendirildi.

.

İlçe Müdürü Hülya KARAASLAN ve Ziraat Mühendisi Nuray ÖZKAN ise fındık hastalık ve zararlıları, örtü altı sebzecilikle alakalı pratik bilgiler aktardı.

.

Çiftçilerimizin yönelttiği soruların cevaplanmasının ardından toplantı sonlandırıldı.

.

.

.

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : kastamonu.tarimorman.gov.tr

.

.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.