Üniversiteli Kadınlar Resim ve Seramik Sergisi, Milli Mücadele ve Kastamonu Sergisi ile Etnografik Eserler Sergisi Açıldı.

.

.

Anadolu’nun işgaline karşı seslerini duyurmak amacıyla 10 Aralık 1919’ da Kastamonu’da düzenlenen İlk Kadın Mitinginin 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in ve eşi Zehra Karadeniz’in katılımı ile Rıfat Ilgaz Kültür merkezi salonunda “Üniversiteli Kadınlar Resim ve Seramik” sergisi açıldı.

.

.

Sergi açılışına ayrıca Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu 10 Aralık Kadın Platformu Derneği Başkanı Ayten Kızıltan ve üyeleri, Türk Anneler Derneği Kastamonu Şube Başkanlığı, Türk Yardım Sevenler Derneği Şube Başkanlığı, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

.

.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında; “Sergi de Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında yaşanan olumsuz gelişmeler ve bu olumsuz gelişmelere karşı Anadolu’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yeşeren kurtuluş hareketi, Kurtuluş Savaşı, bu süreçlerde yaşanan olayları belgeleyen fotoğraflar, belgeler ve canlandırmalar var. Bu bakımdan özellikle kadın mitinginin 100. Yıldönümünde yüzyıl öncesinde yapılan mitingin hangi tarihsel süreç içerisinde yapıldığını da bu sergide görme imkanı bulduk. Bu yıl ki yapmış olduğumuz 100.yıl etkinliklerine sergimiz önemli bir katkı sağladı. Yarın burada binlerce kişiyle birlikte sabah saat 10:00’da kortej halinde bir yürüyüş olacak ve daha sonra Atatürk anıtına gelinerek Cumhuriyet Meydanın da program organize edilecek. Bunun yanında başka programlar da var. Örneğin; Devlet Opera ve Balesinin bir gösterisi olacak. Yine yarın bir konser var. Tüm bu etkinliklere tüm Kastamonu’luların katılımını bekliyoruz. Özellikle yarın kortejde ve Cumhuriyet Meydanı’nda ki törenlerde 100 yıl önce Anadolu’da ilk kadın mitingini yapan ninelerimize yakışır bir şekilde kalabalık istiyoruz ve bekliyoruz.” dedi.

.

.

Üniversiteli Kadınlar Resim ve Seramik sergisi açılış programının devamında Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve Eşi Zehra Karadeniz ile protokol üyeleri tarafından Kültür ve Sanat merkezinde oluşturulan DMKİ- Milli Mücadele ve Kastamonu Sergisi ile Etnografik Eserler sergisinin açılışı yapıldı.

.

.

.

.

..

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

.

.

.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.