8 AYLIK HİZMET DÖKÜMÜNÜ BASIN MENSUPLARIYLA PAYLAŞAN BELEDİYE BAŞKANIMIZ OPR. DR. RAHMİ GALİP VİDİNLİOĞLU, YATIRIMLAR İÇİN 2020 YILINI İŞARET ETTİ.

.

Belediye Başkanımız Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu:

.

“2019 TOPARLANMA YILIYDI, 2020 YATIRIMLARIN BAŞLAMA YILI OLACAK”

● Belediye Başkanımız Opr. Dr. R. Galip Vidinlioğlu 8 aylık hizmet dökümünü düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. 2019 yılını ‘Derlenme ve toparlanma yılı’ olarak adlandıran Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu, yatırımlar için 2020 yılını işaret etti ve‘ Tüm plan ve programımızı 2020 yılı için yapıyoruz’ mariobet giriş dedi. Zor bir mali süreçten geçildiğini hatırlatan Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu, bu zorluğa rağmen Ankara’da yaptığı görüşmeler neticesinde yaklaşık 55 milyon TL’lik bir yatırımın sözünü de aldığını açıkladı.

.

● Kastamonu Belediyesi’nin faaliyetlerini özetleyen Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu, şehir içi ulaşımından, vadesi geçmiş alacaklara, 2014-2019 yılları bütçe durumundan teleferik projesine, Salı Pazarı’nın durumundan hazırlanan sera projesine, Ankara ziyaretlerindeki kazanımlardan Teknokent binasının yapımına, Karaçomak Deresi ıslahından, Millet Bahçesinin durumuna varıncaya kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu. Dedikodulara da cevap veren Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu’nun yaklaşık iki saat süren basın toplantısında yaptığı açıklamalar şöyle:

.

FAALİYETLER

İlimizin mahalle, cadde, sokak ve oyun gruplarının bulunduğu, tehlike arz eden, alanlarda 1679 metre demir korkuluk imalatı ve montajı yaptık.
Şehrimizdeki tüm otobüs durakları, açık hava reklam yerleri ve büfeleri mevcut durumları ile görselleştirerek Şehir İmar Planı haritasına işledik. Kuzeykent’te yapılması planlanan itfaiye müfreze binasının projesini tamamladık.
Yeni ATM yerleri tespit ettik, bankalardan gelen talepler doğrultusunda kiralamalarını yapmaktayız.
Şehrimizin muhtelif yerlerinde yol, yeşil alan, park vb. kamu hizmet alanlarını tespit ederek 2020 Kamulaştırma programına dahil ettik.
Nasrullah Meydanı içerisine Zabıta noktası ve lostra salonu projelerini tamamladık.

52.000 M² parke yol yapımı, 21.500 M² parke tamiratı, 13.200 M bordür yapımı, yıkılma tehlikesi bulunan 4 adet yapının yıkımı, muhtelif mahallelerde 16 adet evin çatı onarımları, 18.000 M² asfalt yol yapımı, 2.000 M² asfalt tamiratı, 153.000 M² sathi kaplama, 42.500 M² yol kumlama çalışması,
3.700 M yol açma çalışması, 50.000 M³ hafriyat çalışması, 13.900 M² yaya kaldırımı (tretuvar) yapımı, 3000 M² yaya kaldırımı tamiratları (karo-wash karo-andezit-beton), 1750 M yaya kaldırımı bordür yapımı ve hafriyat döküm sahalarına güvenlik tedbiri olarak 1.800 M tel örgü çalışmaları yaptık.
Kastamonu Üniversitesi Teknopark Binasını tamamladık, üniversitemize teslim ettik.

.

Bünyesinde 1 adet anıtsal yapı, tescilli ve tescilsiz toplam 36 adet yapı ile 351 M uzunluğundaki yolda tarihi ve kültürel yapıya uygun cephe iyileştirmesi ve yol kaplaması düzenlemesi çalışmalarını yapmaktayız.
Esentepe Spor Kompleksi, Şerife Bacı Cad. Spor Kompleksi ve TOKİ bölgesindeki çeşitli park ve yürüyüş yollarıyla tesislerin elektrik iç tesisat uygulama projelendirilmesi ve aydınlatma çalışmalarını yaptık.
Belediye Hizmet Binaları çatı güneş enerjisi sistemleri, elektrik projeleri ve tesislerin genel aydınlatma projeleri ve iç tesisat uygulama projelerini hazırladık. Aynı zamanda geçici kabul ve abonelik işlemlerini gerçekleştirdik.
Tarihi Kent Merkezini kapsayan yaklaşık 82,3 hektarlık alanın riskli alan dosyasını hazırlayarak 20.09.2019 tarih ve 18578 sayılı yazımızla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaptık.

.

İlimiz, Merkez İlçesi, Dereköy Köyü 161 ada 32 parsel, Candaroğulları Mahallesi 2 ada 29 parsel ve İnönü Mahallesi 979 ada 20 parsel için 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında ‘‘Rezerv Alan’’ olarak kullanılmasına yönelik imar planları hazırlanacağından 20 adet Kuruma 23.09.2019 tarih ve 18753 sayılı yazımız ile görüş sorduk ve cevabi yazıları bekliyoruz. Koruma İmar Planı Revizyon Çalışması Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonunun tamamlanması amacıyla Belediye Meclisimizin 01.07.2019 tarihli olağan toplantısında gündeme aldık ve İmar Komisyonunca inceleme devam etmektedir.
177 adet imar durum belgesi çıkarttık. 2 yapının rölöve, 1 yapının restorasyon, 1 yapının restitüsyon, 2 yapının rekonstrüksiyon çalışmalarını yaptık. 6 adet yeni yapı inşa ederken, 38 metruk bina tespiti gerçekleştirdik. 4 yapıyı yıktık.

.
641 personelimizin özlük hakları ile ilgili Belediye İş Sendikası ile Belediye Başkanlığımız arasında 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzaladık.

.

834 metrelik Yağmur Suyu Hattı 1.079 metrelik Kanalizasyon Hattı 692 metrelik İçme Suyu Hattı 130 m. uzunluğunda Yüzey Suyu Izgarası yaptık. Ayrıca muhtelif derelerde ıslah çalışması kapsamında 12 adet Sanat Yapısı yapılmıştır.

.
Kazı yapmanın riskli olduğu bölgelerde toplam 800 m. uzunluğunda yönlendirilebilir yatay sondaj yöntemi kullanılarak kanalizsyon ve İçme Suyu Hattını tamamladık. Avrupa Birliği destekli olarak yapılacak olan Atık Su Arıtma Tesisinin yapımı için 13.06.2019 tarihinde Müşavirlik sözleşmesini imzaladık.
Su arama çalışmalarımız olumlu sonuçlandı, Gürleyik suyunun yaklaşık 3 katı su bulduk.
Suyumuzun değerlendirmesiyle ilgili KASKİ yetkilerimiz ve valilik ortak çalışmalara başladı.
İçme Suyu Arıtma Tesisimizde kapasite artırım çalışmalarını %20 oranında gerçekleştirdik.
Su faturalarında %15 indirime gittik.

.
116 eve yaşlı bakım hizmeti verilmektedir. Mezarlık Bilgi Sistemini (MEBİS) kurduk.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinliği’nde ücretsiz olarak çocuklarımıza
Şehr-i Dilara Çocuk Korosu konseri düzenledik. Kuzeykent Mahallesi’ne kreş ve oyuncak kütüphanesi projesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde ise kreş projesi hazırladık.
Otogar ring servisi uygulamasını başlattık.
Kastamonu Simidinin coğrafi işaret belgesini aldık, Kastamonu Tiridinin coğrafi işaret belgesini de en kısa zamanda alacağız.
Kadın Hentbol Takımımız ligde 1. sırada yer alıyor. Süper Kupayı kazandık. Avrupa Kupasında yolumuza devam ediyoruz.
2019 yılında Wushu branşında; 1 Avrupa ikinciliği, 2 Balkon Şampiyonluğu, 2 Balkon Şampiyonası ikinciliği, 4 Balkon Şampiyonası üçüncülüğü, 8 Türkiye Şampiyonluğu, 10 Türkiye Şampiyonası ikinciliği, 11 Türkiye Şampiyonası üçüncülüğü elde ettik.
2019 yılında Kickboks branşında; 1 Avrupa Şampiyonası üçüncülüğü, 1 Avrupa Kupası üçüncülüğü, 6 Türkiye Şampiyonluğu, 5 Türkiye Şampiyonası ikinciliği, 6 Türkiye Şampiyonası üçüncülüğü elde ettik. 2019 yılında Muay Thai branşında; 1 Türkiye Şampiyonluğu elde ettik.
240 dönümlük Millet Bahçesi projesi için ilgili TOKİ ile görüşmelerimize devam ediyoruz. TOKİ önceden sunulmuş olan projeyi yavan buldu. Bunun üzerine yeni bir proje hazırlanması için çalışmalara başlandı. Kastamonumuza yakışır bir projeyi burada hayata geçireceğiz. 23 takım oyun seti ve 7 takım kondisyon parkuru kurulumu yaptık. 445 adet ağaç grubu bitki dikimi, 17.500 adet çalı grubu bitki dikimi ve 70.000 adet mevsimlik çiçek dikimi gerçekleştirdik. 7 noktaya yeraltı çöp konteynırı koyduk. 15 adet daha yeraltı çöp konteynırını en kısa zamanda şehrimize kazandıracağız. Geri dönüşüm çalışmaları kapsamında Basket Potası Şeklinde Pet Şişe Toplama Sepetlerini iki okulumuzda faaliyete geçirdik.
387 adet çatal ayak çöp kovaları, dekoratif çöp kovaları ve yerüstü çöp konteynırlarını şehrin muhtelif yerlerine yerleştirdik. Temizlik aracı envanterimize mini yol süpürme aracı ekledik.
Çevre bilincini artırmak amacıyla okulların da dahil olduğu Atık Pil, Atık Yağ ve Kadı Dağı Çöp Toplama Etkinlikleri düzenledik. Ödül olarak Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’na 4 adet akülü engelli aracı teslim ettik. Çevre ajandası hazırlayarak öğrencilerimize dağıttık.
Robotik Kodlama Atölyesi’nde devam eden 5 grup “Robot Uygulamaları” kursunun devam etmesini sağlandık ve 91 katılımcının 15’ini sertifikalandırdık. Devam eden 7 grup “Arduino ile Programlama ve Tasarım” kursunun devam etmesini sağladık ve 109 katılımcının 45’ini sertifikalandırdık. 8 grup, yeni “Arduino ile Programlama ve Tasarım” kursu açarak ve 130 katılımcıya kurs verdik.
Şehirlerarası Otobüs Terminali, Nasrullah Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı’nda Ücretsiz Kablosuz İnternet Hizmeti (Hotspot) uygulaması başlattık.

.

DOZUNDA ELEŞTİRİ AÇIKLAMASI

Dozunda olması kaydıyla biz zaten her türlü eleştiriye açığız. İlk baştan beri söylediğimiz tek şey var: Ortak akılla hareket etmek. Bunda sadece belediye çalışanları değil, basın mensupları sivil toplum kuruluşları, kamu kurum kuruluşları ya da herhangi bir hemşerimizin önerileri mutlaka dikkate alınacaktır ve ortak bir yol bulma adına bu şekilde davranılacaktır. Şimdi niye bunu söyledim? Birkaç gün üst üste, 15 gün kadar, sabahları Nasrullah meydanımızdaki esnafımızı dolaştım. Beraber kahvaltı yaptık. Hemen sosyal medyada yazılıyor; ‘Yerinde durmuyor.’ Makama geliyorum bu defa da eleştiriler; ‘Kardeşim makamdan çıkmıyor.’ Şimdi Ankara’ya gidiyorum, ‘yerinde durmuyor’ yerimde duruyorum, bu sefer de ‘hiçbir şey yapmıyor’ deniliyor. Şimdi arkadaşlar hem ülke olarak hem de belediye olarak çok ciddi ve sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Belediyenin kullanabileceği çok ciddi bir bütçesi yok. Ben bunu sızlanma adına söylemiyorum. Bu da yanlış anlaşılıyor. Bunu açıkladığınız zaman kimisi teşekkür ediyor bilgilendirme yaptınız diye. Kimisi de diyor ki; ‘Orası ağlama duvarı mı? Ne diye ağlıyorsun?’ Ben ağlamıyorum arkadaşım. Demirden korksaydım trene binmezdim. Hazır işimi gücümü bırakıp da böyle bir şeye talip olmazdım. İlk baştan beri söylüyorum biz uzun yola çıkmaya hüküm giydik. Bu şehrin problemleri bizim problemimiz ve bunu birlikte çözmek adına varız. Ben onun için elimden geldiğince çaba sarf ediyorum. Arkadaşlar diyor ki; ‘Bu tempoya nasıl dayanıyorsun? Allah güç kuvvet veriyor. Üç saatlik dört saatlik uykularla mesaiye geldiğim, koşturduğum günler oluyor. Hiçbirinden de yüksünmüyorum. Zaten bu işi yapmak için geldik. Dert dinlemeye geldik. Dert çözmeye geldik. Ama şundan herkesin de emin olmasını istiyorum. Bütün çabalarım şu sıkıntılı süreçten hem belediyeyi hem de Kastamonu’yu kârlı çıkarmak için. Ülkenin bu zor şartlarında biz Kastamonu olarak ne kadar kapabiliriz.

AKILLI SU POMPALARI

Geçenlerde Ankara’ya gittim. Hatta bir tanesinde Başkan Yardımcım İsmail Bey ile birlikte gittik. Birkaç günlük bir Ankara mesaimiz oldu ve söylenen genel bütçeler de para olmadığı. Ama biz ona rağmen İller Bankası’na özellikle güneş panelleriyle ilgili proje yaptık. Dünya Bankası’ndan kredi kullanımı ile ilgili. Belediyenin aylık yaklaşık 500 bin Türk Lirası civarında bir enerji elektrik gideri var. Bunun 250 bin Türk Lirası pompalardan kaynaklı. Şehre su pompalayan pompalar bunlar. Eski usul pompalar. Aylık yaklaşık 250 bin Türk Lirası bunların enerji gideri. Akıllı pompa yaptık bunlarla ilgili. Hepsiyle ilgili de hemen hemen söz aldık ve otomatik olarak pompalarla ilgili enerji gideri 125 bin TL’ye düşüyor. Yüzde 50 tasarruf. Bu çok ciddi bir proje ve bunun da sözünü aldık.

KUZEYKENT MAHALLESİ’NE İTFAİYE BİRİMİ

Yine daha önceden de söylemiştim. Özellikle Kuzeykent’e bir itfaiye noktası oluşturmak istiyoruz. Olukbaşı’ndan giden ekiplerimiz oraya ulaşana kadar zaman kaybı yaşanıyor. Allah korusun bir yangında şehir trafiğinden bölgeye ulaşımda sıkıntı var. Onun için Kuzeykent’te bir itfaiye birimi kurmaya karar verdik ve projelendirdik. Bina ve dört tane itfaiye arabasının projesini hazırladık. İnşallah bunun da sözünü aldık.

BUDAMIŞ’TA ÇALIŞMALAR MART AYI’NDA BAŞLAYACAK

Yine şehrin girişine ve çıkışına iki tane KİOKS koyup şehre bunu hazırlamış olacağız. 10-12 tane elektrikli hizmet aracı talebimiz oldu. Bunu da projelendirdik yeşil bir Kastamonu için. Son aşamasına geldik. Bütün bu projelerin hepsinin iller Bankası’ndan sözlerini aldık. Bunlar öyle bir tane birimden biten şeyler değil. Defaten görüşme gerektiren şeyler. Yine özellikle ciddi bir bütçe sıkıntısı olduğu için yeni mahallemiz Budamış’ın hem su hem de kanalizasyonu ile ilgili ciddi bir bütçe gerekiyor. Bununla ilgili de İller Bankası Genel Müdürü nezdinde girişimimiz oldu. Sağ olsunlar devlet büyüklerimiz devreye girdiler ve böyle bir şeyin de sözünü almış olduk. Budamış’ın kanalizasyonu için 10 milyon Türk Lirası kredimiz de sıkıntı olmayacak. Zaten şimdi bir şey yapmak mümkün değil. Mart Ayı’nda havaların düzelmesi ile birlikte inşallah başlayacağız.

ANKARA ZİYARETLERİNİN İLİMİZE KATKISI 50-55 MİLYON TÜRK LİRASI

Şimdi yine özellikle kanayan yaramız Karaçomak Deresi’nin ıslahı. Bir kısmı yapıldı bir kısmı yapılmadı. DSİ’de ihale aşamasındaydı. Fakat projesi de hazırdı. Ama bütçe yokluğundan yapılmadı. Burada da yine DSİ Genel Müdürü ile yaptığımız görüşme neticesinde bölge müdürümüzü aradı DSİ Genel Müdürümüz. Bunun da ihalesi yapılıyor. İnşallah Mart Ayı ile birlikte, bu da yaklaşık 18 milyonluk bir bütçe gerektiriyor dere ıslahı ile ilgili olarak. Belediyeler Birliği’nden bir tane Vidanjör aldık önceki gün aradılar ve en kısa sürede teslim edecekler. Bu birkaç günlük Ankara ziyaretlerinin takriben ilimize kazandırdığı rakam 50-55 milyon.

2019 DERLENME VE TOPARLANMA YILI

Verimlilik açısından hem halk otobüsleri nezdinde bir hizmet içi eğitimimiz oldu hem de kendi personelimizle ilgili bir hizmet içi eğitimimiz oldu kimden ne kadar alabiliriz diye. Bu sene sonuna kadar da devam edecek. Biz zaten bütün planımızı programınızı 2020’ye göre yapıyoruz. Bu seneyi derlenme, toparlanma yılı olarak dile getirdim. Zaten biliyorsunuz bazı müdürlüklerle ilgili tasarrufta bulunacağız. 2020’de zaten stratejik planımızda da bu var zaten. Bir Ar-Ge birimi oluşturduk. Belediyede bunun eksikliğini çok ciddiydi. Bununla ilgili de alt kadroyu oluşturuyoruz. İnşallah o da en kısa sürede hemen faaliyete geçecek.

TEKNOKENT ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

Şimdi özellikle Teknokent konusuna da değinmek istiyorum. Yazılan bazı şeyler beni üzdü. Eleştiri tam bilgi almadan yapıldığı zaman taşlar tam yerli yerine oturmuyor. Teknokent ile ilgili belediyenin işi geciktirmesinden kaynaklı diye bazı ifadeler var. Bu yalan demeyim de külliyen yalan. Çünkü ben Belediye Başkanı seçildiğimin ikinci üçüncü günüydü ve eski rektörümüz ziyarete geldi ve 1-2 gün sonra da ben kendisini ziyarete gittiğimde dedi ki; ‘Belediye Teknokent binasını yapma sözü vermişti. Ama henüz hiçbir faaliyet olmadı. Onunla ilgili zaman da daralıyor.’ Aynı gün arkadaşlar bunu hemen bitirelim dedim ve biz bu kadar kısa süre içerisinde binayı bitirdik ve teslim ettik. Haberimiz olduğu andan itibaren onu bitirdik. Dolayısıyla belediyenin böyle bir geciktirme durumu söz konusu değil. Benden önceki dönemde böyle bir talep vardı da geciktirildi mi onu da bilmiyorum. Onu da zaten muhataplarına sorarsınız. Sonuçta hepimiz şehrin menfaatleri doğrultusunda çabalayan insanlarız. Herkes farklı farklı fonksiyon ifa ediyor. Bu anlamda da basın mensuplarının yeri yadsınamaz, çok önemli. Eleştirilerde bizim için her zaman yol gösterici eleştiriler. Her zaman başımızın üstünde. Defaten de dile getiriyorum. Fakat önceden gecikmesi ile ilgili böyle bir şey var mı yok mu diye sorulsa ben cevabını verirdim. Şimdi mesela cevabını vereceğim ben. Yeterince iyi hizmet veremediğimiz birimleri de söyleyeceğim. Bunda yüksünecek bir şey yok. Sonuçta eksiğimizle gediğimizle, artılarımızla eksiklerimizle biz insanız. Hata da yaparız, doğru da yaparız. Ama yeter ki samimiyetimizi kaybetmeyelim. O yüzden samimi eleştirilerin hepsini ben varım zaten.

TARİHİ KONAKLARIN RESTORASYONU İÇİN BELEDİYEDE BİRİM KURULACAK

Yine en önemli şeylerden bir tanesi METEM binası. Eski Fen-Edebiyat Fakültesi. Otogarın karşısında dokuz dönümlük bir yer. Orada bir de kocaman binamız var. Camı çerçevesi kırılmış. KESOB ile protokolümüzü imzaladık arkadaşlar. On yıllığına belediye olarak biz orayı kiraladık. Kiraladık diye KESOB’u da devre dışı bırakmadık. Hem KESOB ile birlikte mesleki eğitim kursları yapacağız hem de özellikle ihtiyaç olduğu için söylüyorum halk eğitim ciddi bir sıkıntı yaşıyor bu kursları açmakta halk eğitimle de kursları düzenleyeceğiz. Oranın hemen en kısa sürede camını çerçevesini elektrik tesisatını peteklerini tamamlayarak orada bir düzenleme yapıp o binayı da şehrinizin hizmetine sunacağız. Tabi benim orasıyla ilgili aklımdan geçen bir başka birim daha var. Kulakları çınlasın. Kastamonu’daki konakların restorasyonunu ilk başlatan eski Valimiz Sayın Enis Yeter Bey. O zaman Valilik bünyesinde Vedat Tek Kültür Merkezi’nde böyle bir ekip vardı. Daha sonrasında bu ekibin dağıldığını hepimiz biliyoruz. Oradaki ustaların büyük çoğunluğu da başka başka yerlerde ekmeğinin peşinde. İnşallah kısmet olur da bunu da gerçekleştirebiliriz. Konakların restorasyonu ile ilgili olarak bir ekibi bünyemizde kurmak istiyorum. Oranın alt katı da bunun için çok müsait. İnşallah bunu da hayata geçirebiliriz de şehrin hizmetine sunarız.

İMAR İNŞAAT ŞİRKETİ

Bizim en önemli sıkıntılarımızdan bir tanesi imar inşaat şirketiydi. Göreve geldik, baktık ki imar inşaat şirketinde dünya kadar çalışanımız var ve son iki-üç ay içerisinde alınmış. Ancak 5 kişinin maaşını ödeyebilecek de bir faaliyetleri var. Dolayısıyla o maaşları ödemek mümkün değil. İşin içine girdikçe başka şeyleri de gördük. Belediyenin şirketi belediyeye ciddi borçlu. Bu borç nereden kaynaklanıyor. Bir baktık Hüma Hatun Konağı imar inşaat şirketine kiralanmış belediyece. Ama Hüma Hatun Konağı’nda imar inşaat şirketinin hiçbir faaliyeti yok. Dolayısıyla 350 bin Türk Lirası civarında da sigorta prim borcu vardı. Elimize icra kağıdı gelince öğrendik sigortadan. Yaklaşık 1 milyon 150 bin Türk Lirası civarında imar inşaat şirketi borçlu pozisyondaydı. Orada da hemen duruma müdahale ettik. Kira sözleşmesini iptal ettik. Sigorta borçlarını yapılandırdık. Şirketin faaliyet alanlarını biraz da genişlettik. Şuanda imar inşaat şirketi ciddi bir gelire sahip oluyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

İstanbul seçimlerinden önce hem Çevre ve Şehircilik Bakanımız hem Kültür Bakanımız hem de Sayın Binali Yıldırım belediyeyi ziyaret ettiklerinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız bize Nasrullah Meydanı ile kale arasındaki kentsel dönüşümün sözünü verdi. Bu ulusal basında da yer aldı. Bu kentsel dönüşüm şehrin olmazsa olmazı. En önemli şeylerden bir tanesi. Bu kentsel dönüşüm ile ilgili de birinci adım rezerv alan. Bakanlığın ilk sorduğu şey rezerv alan. Bu konuda söyleyeceğim başka şeyler de var ama şuan söylemek istemiyorum. Belki ileride söylerim. Geçtiğimiz dönem itibari ile belediyenin bazı şeylerden feragat ettiğini gördüm ve rezerv alanı olarak bizim düşündüğümüz yer belediyenin özel ormanı çıktı. Onun için bu konuyla ilgili olarak biz rezerv alan bulmak zorundayız. Bir iki yerimiz daha var. Bu rezerv alanı en kısa sürede tamamlamak zorundayız. Çünkü kentsel dönüşümün olmazsa olmazı bu rezerv alan. Burası bulunduğu anda oradaki kentsel dönüşüm ancak rezerv alan üzerinden gerçekleşecek. Bu konuda da çok ciddi bir gayretimiz var. Ama ne yazık ki bazen siz ne kadar acele ederseniz edin ne kadar yol almaya çalışırsanız çalışın bir yerde tıkandığınız noktalar oluyor. Ama oluyor diye de vazgeçecek değiliz. Bu defa etrafından dolanıp başka bir yer bulmak durumunda kalacağız.

MİLLET BAHÇESİ

Yine bu TOKİ Millet Bahçesi. Ben söylemiştim ilk etapta yapacağımız şey diye. TOKİ Millet Bahçesi ile ilgili TOKİ projeyi yavan bulduğunu söyledi. Bunun üzerine biz de hemen İmar Müdürümüz Ufuk Bey ve Başkan Yardımcımız Nuray Hanım’la birlikte TOKİ’nin yolunu tuttuk. Oradaki şube müdürü ile görüştüğümüzde dediği şey şu oldu; “Diğer illerden millet bahçesi için önerilen yerler o kadar kuş uçmaz kervan geçmez yerler ki her türlü proje olur. Fakat sizin millet bahçesi diye ayırdığınız yer o kadar güzel bir yer ki bunun bu proje ile heba olmasına gönlüm razı gelmedi. Onun için Kastamonu kış memleketi. Bu sene sonuna kadar biz bunun proje ve ihale aşamalarını bitirelim. Yeni bir projelendirme yapalım. Orada da çok güzel bir şey açığa çıksın. İnşallah baharla birlikte de hemen orada faaliyete geçeriz dedik.” Önceki hafta bunula ilgili şirket temsilcisi geldi. Sahayı yerinde gördü. Dolayısıyla millet bahçesi ile ilgili olarak da Mart’ta start vermiş olacağız. Millet Bahçesi sadece Millet Bahçesi değil. İçinde başka birimlerinde olduğu yer. Sonuçta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Belediye ve TOKİ bir araya geliyor. Sadece bahçe olarak değil, başka şeyler de bunun içerisine monte edebilirsiniz. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da önerisi olacak, TOKİ’nin de önerisi olacak, bizim de önerimiz olacak. Üçlü bir oluşum ile bu işin içinden çıkılacak.

TOSYA YOLUNA YENİ CAMİİ VE PAZAR YERİ

Tosya Yolu’nda en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi camiiydi. Bizim de o noktada sözümüz vardı. Fakat Diyanet ile görüştüğümüzde ve camiinin derneği ile görüştüğümüzde Yunus Emre Camisi’nin eski fonksiyonunu ifa etmediği ve orada bir alan olduğu dendi. Diyanet dedi ki biz burayı biraz daha büyütmek istiyoruz. Dolayısıyla Yunus Emre Cami’sini de daha büyük bir hale getireceğiz. Tosya Yolu’nda ikinci bir camii için de yine birkaç tane talip var. Bir alanda inşallah ikinci bir camii daha Tosya Yolu’na yapılacak. Tosya Yolu’nda yine bir Pazar yeri için sözümüz de vardı. Orada da bir çalışmamız var yine.

SALI PAZARI

Hem esnaf adına hem de o bölgede yaşayanlar adına Salı Pazarı’nın pozisyonu ile ilgili de bir çalışma başlattık. Esnaf kışın kar yağıyor, yazın güneşin altındayız. Burada su problemimiz var diyor. Yine orada yaşayan insanların Salı Pazarı ile ilgili şikayetleri var. Bunu da masaya yatırdık. Bunu böyle yaptık demek benim tarzım değil. Orada olan esnaflarla, pazarcılarla ve orada yaşayan insanlarla bir araya geleceğiz ve orta yolu bulacağız. Aklımda fikir var. Bunu da hem başkan yardımcılarımızla hem ilgili birim müdürlerimizle paylaştık. İnşallah oradaki görüşmeler neticesinde de olumlu bir kanaate varırsak eğer çözmüş olacağız.

TEMİZLİK HİZMETLERİ

En fazla şikayet gelen şeylerden bir tanesi temizlik konusu. Evet, temizlikte yer yer aksadığımız durumlar var. Fakat bu durumdan dolayı önce şehrimizin yaşayan insanlarından bir özür dilememiz gerekiyor. Bu konuda her ne olursa olsun mazeretlerin arkasına sığınmamak lazım. Temizlik konusunda özelikle sokak aralarında eksik kaldığımız zamanlar oluyor. İlk etapta bu işin içerisinde ziyadesiyle çok provokasyon vardı. Biz göreve geldikten hemen sonra saat dokuzda çöp arabasının geçtiği yere saat dokuz buçukta ortaya çöp bırakılıyordu. Bunların hepsi belgeli. Öncelikle bu iş provokasyonla başladı. Ama akabinde TYP’lilerinde ayrılması söz konusu oldu. Bizim temizlik için TYP’lilerden kullandığımız çok sayıda çalışanımız vardı. Onların gitmesi ile birlikte çok ciddi bir çalışan eksikliğimiz var. Dolayısıyla mesai ile çalıştırmamıza rağmen yetişemedik. Ben genel müdürle de görüştüm TYP’lilerin durumu ne olacak diye. Şuanda sadece Milli Eğitim’e verildi. Onun haricinde verilen TYP’li yok. Mevzuatta değişiklik yapılacak deniliyor. Onda da ben gündeme getirmiştim. Başka kurumlara bazen görevlendirmeler oluyordu. Bu da hukuki sıkıntı çıkartıyordu. Ben hatta İŞKUR müdürümüzle yaptığım görüşmede bunun çok doğru olmadığını ve her kurumun ihtiyacı kadar TYP’liyi talep etmesi gerektiğini söyledim. TYP’liler sadece dış birimlerde çalıştırılabiliyor. Dolayısıyla dış birimi olmayan kurumların TYP’li talep etme şansı yoktu. Ben de o zaman mevzuatta küçük bir değişiklik ile bunun önüne geçilebileceğini söylemiştim. Bilmiyorum, bununla ilgili bir çalışma mı yapılır. Ama sonuçta henüz TYP’lilerden bir ses çıkmadı. Milli Eğitim dışında alan hiç kimse yok. Ben konunun sıkı takipçisiyim. Hatta bu konuda ben belediye olarak ihtiyacımız kadar TYP’li talep edeceğimizi söylemiştim. 200-220 civarında bir talebim söz konusu olmuştu. 10 gün önce 150 TYP’li için söz aldım. Ama henüz ortada bir şey yok. Eğer zaten bu 150 tane TYP’li bile verilse temizlik ile ilgili problemimizi büyük oranda çözmüş olacağız. En azından bir 10-15 gün daha bekleyelim. Bu TYP konusunda bir şey çıkmazsa o zaman başımızın çaresine bakacağız. Çünkü temizlik olmazsa olmazımız. Ama geçici de olsa yaşanan bu aksaklıktan dolayı ben yine vatandaşlarımızdan, şehrimiz yaşayanlarından özür diliyorum.

KREŞ, OYUNCAK KÜTÜPHANESİ, ATIK SU ARITMA, MODERN MEZARLIK HİZMET BİNASI

İki kreş ve bir oyuncak kütüphanesinin projeleri hazır. Bunun sponsorunu da bulduk. 2 kreş ve oyuncak kütüphanesi projesi hazır vaziyette ve yapımına başlanılacak. Atık su arıtma ile ilgili olarak da İspanyol firma ile müşavirlik sözleşmesini imzaladık. Çalışmalara başladık. Mart-Nisan Ayı’nda da bu atık su arıtma ile ilgili inşallah ilk kazma vurulacak. Mezarlıklarla ilgili sistem kurduk dedik. Yeni modern mezarlık hizmet binası, morg, idari bina gasilhane. Bunlarla ilgili de projelendirme hepsi tamam. İnşallah bununla ilgili de hemen kış geçtikten sonra çalışmalara başlayacağız.

MASLAK YENİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ

Maslak’la ilgili olarak da bu ayın sonunda kamulaştırmasının bitmesiyle ilgili durum var. Nisan Ayı içerisinde davayı açtık bu kamulaştırma ile ilgili. Bazıları kamulaştırmaya razı olmuştu, bazıları olmamıştı. İş mahkeme sürecine girmişti. Biz bununla ilgili Nisan Ayı içerisinde hemen davayı açtık. Bilirkişiler raporlarını verdiler. Birkaç gün sonra bir mahkemesi var. Mahkeme nihai kararını verirse Kasım Ayı içerisinde o kısmı da halletmiş olacağız. Mahkemeyi bir iki ay sonraya atarsa da o zaman neticelenmiş olacak. Kamulaştırma bittikten sonra da peyderpey diğer aşamalarına geçilecek. Maslak ile ilgili olarak geçen hafta yine Naci Ağbal ile bir görüşme yaptık. Yaklaşımını da gördüm. Bu ciddi bir iş. Belediye olarak da biz zaten bu işin içerisindeyiz. Beklentiler çok yüksek ama süreç biraz yavaş işliyor. Ama süreci de hızlandırmak adına biz hemen davayı açtık. İnşallah en kısa sürede daha da hızlı netice alırız.

2020’DE HALK OTOBÜSLERİ KARTLI SİSTEME GEÇİYOR

En büyük çalışmalardan bir tanesi seçim kataloğumuzda da olan ‘Akıllı Kent’ uygulaması. Akıllı kent ile ilgili ihaleye çıktık. Fakat mevcut anlaşmalı olduğumuz şirket bu durumu kendisinin mağdur olacağı gerekçesiyle şuanda Kamu İhale Kurumu’nda. Dolayısıyla onu da bekleme sürecindeyiz. Oradan gelen karara göre neticelenecek. Tabi bu süre zarfında İçişleri Bakanlığının E-Belediye sistemi çalışması var. Bundan hemen hemen 20 tanesini bitirmiş vaziyette ama sonuçta bu 65 modül falan olacak. Kanuni olarak zorunlu hale getirecekler. Yani ya biz Akıllı Kent ihalesini kendimiz yapacağız ya da dediğimiz gibi E-Belediye sistemi üzerinden sisteme entegre olacağız. Akıllı Kent ile ilgili durum da bu aşamada.
Türkiye’de kartlı sisteme geçmeyen 5-6 ilden bir tanesiyiz. İnşallah 2020’de halk otobüslerimizde kartlı sisteme geçiyoruz.

ŞEYH ŞA’BAN-I VELİ CADDESİ TRAFİK KONUSU

Şeyh Şa’ban-ı Veli Caddesi’nde çok ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Bununla ilgili de baştan beri Hisarardı ile Mehmet Feyzi Efendi Türbesi’ne çıkmadan önceki yer arasında trafiğe kapalı bir alan düşüncem vardı. Ama bunu yaparken de mutlaka hem Mehmet Feyzi Efendi Türbesi tarafında hem de Hisarardı tarafından girerken orda bir otoparkımızın olması gerekiyor. Bununla ilgili de 2-3 üç tane yer Mehmet Feyzi Efendi Türbesi çevresinde tespit ettim. Bir de Hisarardı Okulu ile ilgili. hem orası Özel İdare’nindir. Milli Eğitime tahsis edilmiş. Hem Milli Eğitim Müdürümüzle hem de Vali Bey ile bir görüşme yaptım. İnşallah orayı da çözüme kavuşturursak Hisarardı Okulu ve dolayısıyla diğer tarafta da yapılacak iki üç tane otopark alanı tespit ettim onlarla birlikte bunu da inşallah uygulamaya geçiririz.

10 ARALIK KADIN MİTİNGİ

10 Aralık Kadın Mitingi’nin bu sene yüzüncü yılı. Antalya’ya ödül almaya gittiğimde orada ödül almaya gelen Belediye Başkanlarımızı 10 Aralık Kadın Mitingi programlarına davet ettim. Bununla ilgili olarak da hem Valilik ile hem de kadın platformları ile temas halindeyiz. Bu sene yüzüncü yılı. Onun için çok önemli. Hem Kurtuluş Savaşımız açısından çok önemli hem de Kastamonu için çok önemli. Bununla ilgili olarak ciddi bir iki görüşme yaptım. Netice almadığım için şuan paylaşmak istemiyorum ama inşallah bir sürprizim olacak.

ADALET CADDESİ 26 KASIM’DA ESKİ HALİNE DÖNÜYOR

Kuzeykent’te Kamil Demircioğlu Caddesi’nde ara refüjlerin kapatılmasıyla ilgili ve şehir merkezinde Mütevelli Otel’in ilerisine korkuluk yapılması ile ilgili sosyal medyadan ciddi birkaç tane eleştiri aldık. Bunların tamamı İl Trafik Komisyonu kararıdır. 28.12.2017 tarihinde toplanan 2017/02 sayılı İl Trafik Komisyonu’nda alınan karardır. Biz bu komisyon kararını uygulamaya koyduk. Bizim aldığımız bir karar değil. Sadece uygulama bize ait.

23 Eylül 2019 yılında Mutaflar Çarşısı ve Adalet Caddesi’ndeki trafik akımının ters yöne çevrilmesi talebi. Talebi biz verdik. İl Trafik Komisyonu belirtilen talebi yaptığı değerlendirmede kabul gördü. Yani burada trafik eski haline geri dönüyor. 26 Kasım Salı günü itibariyle trafiği yeniden eski haline getireceğiz. Belediye Caddesi’nden giriş yapıldığında Adalet Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na giriş sağlanacak. Trafik ışıklarını ona göre düzenleyeceğiz. Ekiplerimiz 26 Kasım Salı günü itibariyle sürücülerimizi bilgilendirmeye başlayacak. Üç ay boyunca bu bilgilendirmeler yapılacak.
Yine seçim sürecinde ana yol güzergahındaki askıya alınan park yasağını bizler uygulamaya koyduk. Trafiğimizin daha güvenli ve rahat şekilde seyredebilmesi adına gerekli çalışmaları sürdürüyoruz.

VADESİ GEÇMİŞ ALACAKLAR

Belediyemizin vadesi geçmiş alacaklarının toplam tutarı 17 milyon 87 bin 875 lira. Bunun içerisinde emlak vergisi 4 milyon 536 bin 507, su ücreti 2 milyon 836 bin 413, atık su ücreti 1 milyon 983 bin 753, ilan reklam vergisi 2 milyon 262 bin 252, çevre ve temizlik vergisi 495 bin 451, genel tahakkuk tahsilat 2 milyon 980 bin 632, para cezası 530 bin 186, kira gelirleri 1 milyon 462 bin 777 TL.
Şimdi defaten uyarılar yapılmasına rağmen ne yazık ki bununla ilgili istenilen geri dönüş alınmıyor. Genele baktığımızda büyük oranda vatandaşlarımız ücretlerini ödüyor. Fakat ödemeyenlerde bu alışkanlık haline gelmiş. Bunda af diye bir şey mümkün değil. Bu kamu alacağız. Devletin alacağı noktasında kimse devlet yerine kimseyi affedemez. Son bir defa daha bu hususta uyarıyı yapıp icra takibini başlatacağız.
Kimseyi zor durumda bırakmak istemem ancak ne benim nede başkasının bu alacaktan vazgeçme gibi bir yetkisi yok.

2014-2019 BÜTÇE BİLGİLENDİRMESİ

Geçen gün sosyal medyada vardı. 2014 ile 2019 arasındaki yaklaşık 1 milyarlık bütçeye rağmen ne yapıldı ne yapılmadı gibi sosyal medyada bir paylaşım oldu. Tabi 2019 bütçesi dahil benim bütçem değil. 2020 bütçesiyle ilgili ben her türlü soruya muhatabım. Ama bu süreyle ilgili bilgilendirme amaçlı ben size rakamları söyleyeyim.
2014 yılı mali bütçesi; bütçe toplamı 133 milyon 732 bin. Personel gideri 18 milyon 577 bin 550, mal ve hizmet alım gideri 64 milyon 653 bin 225, sermaye giderleri 41 milyon 571 bin 425, gerçekleşen bütçe 88 milyon 769 bin.
2015 yılı mali bütçesi; bütçe toplamı 140 milyon. Personel gideri 22 milyon 790 bin, mal ve hizmet alım gideri 63 milyon 732, sermaye giderleri 39 milyon 727, gerçekleşen bütçe 106 milyon.
2016 yılı mali bütçesi; bütçe toplamı 145 bin. Personel gideri 22 milyon 610 bin, mal ve hizmet alım gideri 43 milyon 819 bin, sermaye giderleri 34 milyon 402 bin, gerçekleşen bütçe 133 milyon.
2017 yılı mali bütçesi; bütçe toplamı 176 milyon 680 bin. Personel gideri 23 milyon 690 bin, mal ve hizmet alım gideri 62 milyon 123 bin, sermaye giderleri 61 milyon 34 bin, burada da gerçekleşme 169 milyon lira olmuş.
2018 yılı bütçe toplamı 210 milyon. Personel gideri 26 milyon 830 bin, mal ve hizmet alım gideri 78 milyon 300 bin, sermaye giderleri 61 milyon 522 bin, burada da gerçekleşme 204 milyon.
2019 yılı mali bütçesi; bütçe toplamı 195 milyon, gerçekleşen 166 milyon. Personel gideri 30 milyon 467 bin, mal ve hizmet alım gideri 64 milyon 232 bin, sermaye giderleri 59 milyon 862 bin.
2014 yılı hibe desteği 453 bin, 2015 yılı 610 bin, 2016 yılı 853 bin, 2017 yılı 378 bin 2018 yılı 4 milyon 824 bin 686, 2019 yılı 1 milyon 127 bin 771 TL.
Arsa satışları; 2014 yılı 4 milyon 32 bin, 2015 yılı 12 milyon 869 bin, 2016 yılı 15 milyon 269 bin, 2017 yılı 28 milyon 677 bin, 2018 yılı 32 milyon 764 bin, 2019 yılı 16 milyon 121 bin.
Tabi bizim en büyük sıkıntılarımızdan biri şu; 2018 yılında 60 milyon civarında bütçeye arsa satışı konulmuş. Ancak gerçekleşme 32 milyon olunca 2019 yılına 28 milyon bütçe açığıyla bir devir söz konusu. 2018 yılındaki bütçe açığı dolayısıyla bu yıla yansıyor!
Dolayısıyla böyle bir kriz döneminde arsa satılmayınca ve maddi sıkıntılarda olunca birde Mart Ayı içinde yapılan ihaleler sizi bağlayıcı oluyor. Bütçenin büyük oranda harcanması söz konusu. Bugün yaşanan mali tablonun sebebi de bu zaten.
Biz göreve geldiğimizden bu tarafa harcamaları en aza indirerek borcumuzu azaltmanın derdine düştük. Dolayısıyla şu aşamada bizim projelerimizle ilgili çok fazla yaptığımız bir şey yok. Henüz büyük ihale sürecine girmedik.
Onun için bu sıkıntılı süreçten inşallah yüzümüzün akıyla, bütçeyi denkleştirerek yada çok cüzi bir şeyler bırakarak çıkma niyetindeyiz. Bütün hesabımızı kitabımızı ilk toplantıda da dile getirdim, 2020 yılına göre yapıyoruz. Genel yaptığımız görüşmelerin sebebi de bu.
Genel bütçede de para olmadığından bakanlıklarda bizlere hesabınızı 2020 ye göre yapın deniyor. Biz yine de bu para yokluğunda nereden baksanız 50-55 milyonluk bir rakamın sözünü almış olduk.

RİNG ARACI

Kastamonu Devlet Hastanesi’ne koyduğumuz ring aracı arızalandı. Onun tamiratı yapılıyor. Ring aracını en kısa sürede tamiratını yapacağız. Ama şunu da gündeme getirmek gerekiyor. Belediye’nin ring aracı sadece belediyenin oraya bir jestidir. Böyle bir mecburiyeti belediyemizin yok. Bir taraftan kamu özelle rekabet halindeyim diyecek diğer taraftan gelen hastalarına daha iyi hizmet sunmak adına böyle bir konuya teşebbüs etmeyecek. Benim ring aracım bozulduysa bu çok kolay, hastanenin döner sermayesinde para var. Alırsınız bir ring aracı olur sana iki ring aracı. Hiçbir sıkıntı olmaz. Her şeyi bir kamu kuruluşunun belediyeden beklemesi çokta doğru değil. Hastane kendi alternatifini üretebilmeli. Belediye ring aracı almasaydı ve devreye sokmasaydı, gelen hastalar hastanenin derdi olmayacak mıydı? Hastane yönetiminin kendisinin yapması gereken bir şey. Biz belediye olarak bu konuda jest yapmışız. Araç bozulmuş.

TELEFERİK

Teleferiğin akıbeti şu; yaklaşık yüzde 91 civarında gerçekleşmiş. Seçim döneminde de konuyu gündeme getirdim. Hukukçu arkadaşlarla görüştüm. Bununla ilgili bir referandum yapamıyoruz. Şuanda yüzde 90’ın üzerinde bir gerçekleşme var. Birde Yüklenici firmaya yaklaşık 1.5 milyon civarında borcumuz var. Gümrükte bekleyen kabinler ve halat var. Bu aşamaya gelmiş bir projede kamuyu zarara uğratmamak adına geri dönüş olmayacak. Fakat ben samimi olarak söyleyeyim. Belediye Başkanı o dönemde ben olsaydım teleferik işine hiç girmezdim. Bu gün elimde imkânım olsa teleferiği kaldırırım. Teleferiğin şehre çok bir şey katacağını düşünmüyorum. Kastamonu’nun benim gözümde böyle bir ihtiyacı yok.
Tabi düşünülmüş yapılmış. Ne kadar fonksiyonel olur onu bilmiyorum. Birde teleferiğin öyle bir işletme maliyeti var ki bunun altından kalkmakta çok kolay değil.
Ama şunu özellikle belirtmek istiyorum, bunu halk oylaması veya anketle teleferiği kaldırma kararı verebilme şansınız yok! Teleferik konusu bizim kucağımızda bulduğumuz bir konu. Bugün halkın yüzde 95’i bu teleferik kaldırılsın dese de hukuken böyle bir yaptırım olmuyor. Teleferik artık kamu malı.

DEDİKODULARA CEVAP

İl Başkanı, İl Başkanıdır. Belediye Başkanı Belediye Başkanıdır. 31 Mart akşamı parti rozetini çıkarttık, Türk bayrağı rozetini taktık. Burası belediye. Teşkilat kendi içinde bir bütündür. Belediye kendi içinde bir bütündür. Siyasetçilerin arzusu isteği olur, bizler bunu da değerlendiririz olacak bir şeyse yaparız olmayacak bir şeyse nezaketen cevap veririz.
Gönül bağımızın partimizle kopması mümkün değil. Ben şuan ilin Belediye Başkanıyım. Teşkilatımdan benimde taleplerim olabilir. Ama bu konu ikili ilişkiler çerçevesinde söyleriz. İl Başkanlığımızın da bizden talepleri olabilir. Onu da değerlendiririz.

Bu tür dedikodular, şehre, kişilere ve kurumlara zarar verir. İnsanlar elinde net bilgi olmadan dedikodu üzerinden siyaset yapmamalılar. Dedikodu kazanı evet kaynıyor. Benim şahsi olarak hiç kimseyle alıp veremediğim olmaz. Bugüne kadar olmadı, bundan sonrada olmaz. Kaldı ki kendi il başkanımla hiç sorunum olmaz. Yer yer farklı düşündüğümüz konular olabilir. Sonuçta iki kardeş bile birbirinden farklı şeyler düşünüyorlar.

Seçim kampanyasıyla birlikte düşünüldüğünde bir yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Bu süreç kapsamında bir defa bile tek başıma aldığım karar yoktur. Çünkü sizin baktığınız taraf gibi yanınızdaki arkadaşınız bakmayabilir. Mutlaka fikir alırım. Ha belki kendi kararımı uygularım yada önerilerden yola çıkarım. Ancak mutlaka fikir alırım. Ona göre uygulamaya geçiririm. Şunun net anlaşılması gerekli ve her halde bu konu yaptığımız açıklamalarla açılmamak üzere kapanmıştır.
İl Başkanımız bizim il başkanımızdır. Siyasi koldur. Diğer ilçelerle ve ille birlikte kendi yönetim tarzıyla siyaset yapacaktır. Ben belediye başkanıyım, işin kamu tarafındayım belediyeyle ilgili her şeyden ben sorumluyum. Hem hukuken sorumluyum, hem siyaseten sorumluyum. Dolayısıyla bu noktada alınacak her karar benim kararımdır. Her türlü sorumlulukta aldığım kararla ilgili bana aittir.
Sorudaki samimiyete binaen samimi cevap vereyim. Benimde kulağıma geliyor bazı şeyler. Bu anlamda bana İl Başkanımın hiçbir şekilde şu şöyle olacak, bu böyle olacak şekilde bir dayatması olmamıştır. Bu tür olaylar zaten nezaketen de siyaseten de doğru değildir. Bu anlamda bizim hiçbir tartışmamış olmamıştır. Bu kadar net!

ULAŞIM MASTER PLANI HAZIRLANIYOR

Şehrimiz için bir ulaşım master planı yok. Bununla ilgili bir çalışma başlattık. Master planı neticesinde duraklardan araçların büyüklüğüne kadar sizin önünüze hemen her şey öneri olarak geliyor. Plan bittiğinde her şey çok daha net ortaya çıkacak. Ulaşımın yetmediği noktada, ulaşılamayan noktalarda belediyenin ek güzergah açma gibi bir şansı var. Kaldı ki bunları da açtık. Birkaç yeni hat ilave ettik birkaç yere durak koyduk. İhtiyaç olduğunda müdahale yapabiliyoruz.
Toplu taşımalarımızda görüntülü ve sesli sistem var. Gelen şikayetler olduğunda buradan hızla incelenip gereken yapılıyor. Bu konuda gerekli denetlemeler yapılıyor. Toplu taşımadaki hizmet içi eğitim ve kartlı sistemden sonra muhtemelen ciddi anlamda düzelmeler olacaktır.
Ben zaten şehirdeki durak aralarının da çok kısa olduğunu düşünüyorum. Yani 50 metre arayla durak olmaz. Trafiği aksatıyor. Şehrin ulaşımı ile ilgili mutlaka master planının yapılması lazım.

KARLA MÜCADELE

Belediyemiz kış ile ilgili gereken hazırlıkları yaptık. Hazırlıksız olma gibi bir durum olmaz. Belediye her zaman her şartta hazırdır.
Canlı yayında belediyeye kurumsal kimlik kazandırdık derken cümlenin başı önemli. Daha çok kurumsal kimliğini kazandırmak adına cümlenin başında bir söz var. Bu koltukların kimseye baki kalmadığını ifade ettim. Devlette devamlılık esastır. Kişiler değiştiğinde sadece öncelikler değişir. Örnek olarak Teleferik, Sayın Tahsin Babaş’ın önceliğiydi. Ben olsaydım benim önceliğim olmazdı dedim. Burada ben onu eleştiremem. Neden bunu önceliğine koydun diye. Kurumsal kimlik derken şuanda beş yıllığına seçildik. Allah ömür verirse bu süreyi tamamlayacağız. Teveccüh bu yönde. Beş yıl sonra devam denirse devam tamam denirse dururuz. Hemşehrilerimiz bize ciddi bir teveccüh gösterdi, bizde bu doğrultuda daha iyisini yapmak adına çalışacağız. Bu beş senenin hakkını vereceğiz.
Sosyal medyadan eleştiriler geldi dedim ya; yok belediyede durmuyor, yok dışarıya gidiyor, o yoktu bu yoktu diye. Geçenlerde Alanya Belediye Başkanı ile görüştüm. Ben belediyeye düzgün uğramam dedi. Çünkü işleyen bir kurumda sizin olmanıza çok gerek yok. Belediye işi kamu işidir, devletten hizmet alma işidir. Dolayısıyla bizlerin iş kovalaması lazım. Allah’a çok şükür her belediye başkanına nasip olmayacak bir kadro ile çalışıyorum. Recep kardeşim var konusunun duayenlerinden. İsmail Başkanımı hepiniz tanıyorsunuz. Mehmet hocam yine öyle, Nuray hanım yine öyle… Belediye Meclis üyelerimiz derseniz zaten hepsi konusunda yetkin. Dolayısıyla böyle bir kadro çoğu kula nasip olmaz. Tabi bende işlerimizi takip edip Kastamonu’ya daha fazla ne kazandırabilirize bakalım, bakanlıklarda, kurumlarımızın genel müdürlüklerinde gerekli görüşmeleri yapalım. Haftalarca kolay ulaşılamayacak kişilere bizler 15 dakikada ulaştık. Ben Ankara’da bürokraside ciddi çevrem var derken, siyaset olsun diye söylemiyordum. Bu konuda ciddi olduğum için söylüyordum. Ankara’da da bize kapılar açılıyor. Şehrin hayrına bunu kullanabilirsek ne mutlu bize. Benim tekdirdim kubbede hoş bir seda bırakmak ve hayırla yad edilmek. Başka bir derdim ve kaygım yok.

SERA PROJESİ

Şeker Fabrikası ile bir protokol yapıyoruz. Şeker fabrikasının çok ciddi bir sıcak suyu var. Dere yatağına enerjiyle soğutup öyle döküyorlar. Bundan istifade edelim dedik. Genel müdür ile görüşmemizi yaptık. Sera projemizi de hazırladık. Sıcak suyu Seramızın içerisinde döndürerek kışın ortasında inşallah organik sağlıklı sebzeler üreteceğiz ve halkımıza sunacağız. Sera projesini çok önemsiyorum. Oradan evlerimize organik fidelerimizden dağıtırız da herkesin balkonunda organik domatesi, biberi, salatalığı olur.

HİPODROM

Hipodromla ilgili çok ciddi bir çalışmanın içerisindeyiz. İnşallah hayırla neticelenir. Önümüzdeki hafta konuyla ilgili bir iki görüşmem daha olacak. Ben Kastamonu için üst düzey görüşmeler yapmaya gayret ediyorum. Her konuda olduğu gibi bu konuda da gerekeni yapmaya çalışacağım. İnşallah hayırla neticelenir.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.bel.tr

.

.

.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.