İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AK Parti Tosya İlçe Başkanı Mustafa Corcor’dan Sağduyu Çağrısı

Değerli dostlar,

İçinden geçmekte olduğumuz günlerin en sıcak gündemi şüphesiz ki tüm dünyada Covid-19 adıyla kodlanan koronavirüs salgını.

.
Yaşadığımız çağda iletişimin zirve yaptığı günümüzde artık ülkelerarası sınırların ortadan kalkmasıyla daha dün gibi(Aralık 2019) Çin’de türeyen bu illetin önce haberleri sonra kendisi tüm dünya ile beraber gelip bizi de yakaladı. İşte bugün(19 Mart) itibariyle Umreden birkaç gün önce dönen bir hemşehrimizin bu illete yakalandığı ve Kastamonu Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığı haberini aldık.

.

Siz dostlardan dileğim, devletin bütün ilgili kademelerinden, yerel olarak Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, İlçe Müftülüğü, başta olmak üzere yetkililerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarınca yapılan uyarıların ihmal edildiği ve sonuçta bu vakayla karşı kaşıya geldiğimiz gerçeği hepimiz için bir ‘Panik Butonu’ olmasa da alarm zilinin sesi olmalıdır. Burada söylenmesi gereken şey; korku ve endişelerimizi makulün ötesine taşıyıp bunu bir paranoyaya dönüştürmemek; alabileceğimiz tüm tedbirleri aldıktan sonra, takdire rıza göstermek olmalıdır. Örneklemek gerekirse; salgın korkusuyla, temizlik ve dezenfeksiyon konusunu abartıp ölçüyü büsbütün kaçırmak, stokçuluk gibi hem gereksiz hem de sonuçları itibariyle olumsuzluklara sebep olacak davranışlardan sakınmak gerektiğini bilelim.

.

İlçemizin Türkiye’nin doğu-batı istikametindeki E-80 karayolu üzerinde bulunması nedeniyle ülkemizin doğudan batıya, kuzeyden güneye seyahat eden vatandaşlarımızın gerek dinlenme tesislerinden yararlanmaları gerekse ilçe merkezimize uğramaları, insanlarımız arasındaki sosyal izolasyonu zorlaştırsa da, yurtiçi ve yurtdışı temasta bulunan tüm hemşehrilerimizin virüs ihtimali taşıyan her türden şüphelerini ortadan kaldıracak olan 14 gün süreyle kendilerini evlerinde gönüllü karantinaya almaları, yakınlarını ve sevdiklerini olabildiğince kendilerinden uzak tutmaları, yaşanabilecek üzüntüleri önleyici temel prensibimiz olmalıdır.

.

Değerli dostlar,

Korku ve panik endişelerimizi kontrol altında tutmaktan bizi uzaklaştırır. Hayatın gerçeğini kabullenerek korunma yollarını aramak/bulmak en sağlıklı çıkış yoludur. Tarihten bildiğimiz tüm salgınlar gibi bu illet koronavirüs salgını da elbette bir şekilde sönümlenecek, gelip geçecektir. Yeter ki bunu asgari hasarla atlatmanın gayreti içinde olalım. Öncelikle devlet yetkililerinin ve kurumların uyarıları ve tavsiyelerine ciddiyetle kulak verip uymak olmazsa olmazımız olmalıdır.

.
Ülke olarak henüz bu salgının başlangıç safhasındayız. Unutmamamız gereken gerçek; salgınların şakası olmadığı gerçeğidir. İlk başlarda ifade etmeye çalıştığım gibi, abartılmış korkulara, paniğe kapılmadan ortaya konan bilimsel tedbir ve tavsiyelere bütün imkan ve kabiliyetimizle sımsıkı sarılalım.

.
Ülkemiz ve milletimizin bu afetten en hafif hasarla kurtulmasını tüm içtenliğimle Allah’tan niyaz ediyorum. Esenlik dileklerimle Allah’a emanet olunuz.

.


Mustafa Corcor
AK Parti Tosya İlçe Başkanı

.

.

.

instagram takipçi satın al

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mesaj Gönder
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar
Tosya Gazetesi WhatsApp Haber İhbar Hattı